ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.20
Hodnoceno: 10x Prosím, ohodnoť práci

Mají knihy budoucnost? (2)

Nedávno jsme se v občanské výchově učili o potřebách člověka. Učitel nám vyprávěl o potřebách sociálních, kulturních, biologických atd. Nejvíce ale celou třídu rozesmála potřeba číst. Ale proč? Co je na tom tak směšného? To už nikdo nechce číst bez přinucení učitelky českého jazyka, která se nás snaží dostat aspoň osmkrát ročně k nějaké zajímavé knížce? A nabízí se i další otázka. Proč? Proč už většina lidí tráví svůj volný čas bez knížek?

Ještě před touto hodinou občanské výchovy jsem "šplhala" po schodech do našeho patra z chemie a najednou jsem dostala chuť jít domů, ovšem ne z důvodu "ulít se" ze školy. Měla jsem prostě nutkání si jen tak lehnout na můj oblíbený gauč, otevřít knížku a ponořit se do příběhu, který může mít sice reálný základ, ale který například já asi těžko zažiji. Chtěla jsem se dostat do úplně jiného světa, pryč od těch všedních věcí, jakými jsou například každodenní chození do školy, venčení našeho psa a podobně. Agatha Christie, má nejoblíbenější spisovatelka, píše hlavně detektivní příběhy, a tak se s každou její knížkou stávám detektivem a společně s jejími hlavními hrdiny, mezi něž patří zejména Hercule Poirot, pátrám po stopách vraha.
To už nikdo nemá tento pocit? Všichni se honí, spěchají a jsou rádi, když si aspoň večer můžou pustit zprávy nebo si nanejvýš přečíst noviny. Nikoho už nenapadne po návratu domů si vzít místo ovládače do ruky knížku a jen tak si číst? Někteří se vymlouvají na nedostatek času, ale i ti nejpracovitější si někdy najdou chvilku pro televizi nebo počítač. A co kdyby si místo toho sedli ke knížce? Zájem o knížky pomalu a jistě klesá, ale souvisí to i s neodvratným životním stylem.

Avšak i přestože někteří nečtou, protože nemají čas, nebo si ho neumí najít, se ještě najde hodně lidí, kteří se na nic nevymlouvají, a když je venku špatné počasí nebo když se vrátí večer domů, neusednou před televizní obrazovku nebo monitor počítače, ale rádi si - stejně jako já - lehnou třeba na pohovku či sednou do křesla a ponoří se do jiného světa. Prožívají tak příběh v kůži nebezpečného piráta, bystrého detektiva, mlsného kuchaře či nešťastné sedmnáctileté dívky... A kdyby už se i tito lidé z našeho světa vytratili, budou tu ještě nějakou tu dobu existovat vždy potřebné učebnice. Mnohé knihy jsou již i na Internetu, ale například takový exemplář Dalimilovy kroniky je nenahraditelný.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lenka Turoňová, 20.11.2008

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Mají knihy budoucnost? (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­