ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.23
Hodnoceno: 31x Prosím, ohodnoť práci

Lhostejnost a lidskost

Lhostejnost je jednou z těch špatných vlastností, které lidé většinou mají. Nemůžu říct, že je nejhorší vlastností, protože každý je k něčemu nebo někomu více či méně lhostejný. Ovšem každý by měl podle mne svou lhostejnost mírnit a přizpůsobit tomu, o kterého člověka, případně o kterou věc se jedná. Člověk může být lhostejný a zároveň mravný, ale měl by vědět, kam až může se svým počínáním zajít. Vezměme si například problém šikany na školách. O člověku, který šikanuje, můžeme prohlásit, že je nelidský. Můžeme o něm říct, že je morální? Řekl bych, že ne. Svým způsobem, v některých ohledech ano, ale tyto ohledy nejsou u tohoto člověka viditelné. Lidé v okolí šikany se musí rozhodnout, na kterou stranu se postaví. Postaví se na stranu dobra a nahlásí šikanu, která je prováděna, s vědomím, že mohou být také šikanováni? Zde se už hodně projeví morálka člověka, lidskost, lhostejnost a vlastně všechny prvky lidských vlastností. Nebo se člověk v okolí šikany postaví na opačnou stranu, na stranu zla, přičemž si myslí, že když bude tiše mlčet, tak zbytečně na sebe neupozorní a nevyčlení se ze společnosti? Zdá se, že takové rozhodování je směšné a každý si řekne, že rozhodnutí je jasné. Jenže toto rozhodování opravdu těžké je a člověk, který měl šanci poznat alespoň jednu stranu této problematiky, mi dá určitě za pravdu. Člověk, který není šikanován a nešikanuje, si myslí, že jeho se to netýká. Takový člověk je lhostejný nejen k šikanovanému, ale i k sobě a ostatním.
Lhostejnost se netýká pouze šikany, týká se mnoha věcí a my ji pociťujeme každý den.
Vidíte autonehodu a vaše morální odpovědnost vám říká, že byste měli zraněnému pomoci.
Ale je každý člověk takový?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Johny, 30.09.2007

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Lhostejnost a lidskostMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­