ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.21
Hodnoceno: 89x Prosím, ohodnoť práci

Lavička v parku (4)

Je krásný podzimní den. Sedím na lavičce v parku, na nic nemyslím, jen si užívám klid a pohodu. Mezi větve stromů se snaží protlačit sluníčko, krásně ozařuje barevné listy. Ticho narušuje jen zpěv ptáků a zvuk dopadajících kaštanů na zem. Kde jen je ta doba, kdy jsem se ještě jako prvňáček těšila, až je půjdu sbírat? Zvedá se vítr a do tria se přidává šustění listí. Jak krásný může být park na podzim...

Pozoruji lidi okolo. Na lavičce opodál sedí starší pár, drží se za ruce, tiše se na sebe dívají. Jejich pohledy nepotřebují slov. Opravdová láska. Všimnou si, že je pozoruji, mile se na mě usmějí. Jaká je to vzácnost v dnešním světě. Kam se poděly skutečné hodnoty života? Proč se naší prioritou staly peníze, nejvyšší postavení, přepych? Vždyť existují mnohem krásnější a smysluplnější věci. Najednou zaslechnu zvonivý smích. To jásají malé děti, papírový drak se jim vznesl vysoko k oblakům. V očích dětí tancují plamínky štěstí a radosti. Život je pro ně bezstarostnou jízdou. Zatím... Kdovíjaký osud je čeká. Úsměv z tváře se mi však vytrácí. Parkem rychle prochází muž v šedém obleku, v ruce kufřík. Ač je zcela evidentní, že žije, jeho tvář však vypadá jako smrt. Bledá, nepřítomná. Nechtěla bych se stát takovým člověkem... Člověkem připomínajícího spíše stroj.

Co taková lavička každodenně zažívá? Jistě krásné chvíle, když na ní sedí spokojení, šťastní lidé, baví se, prostě si užívají života. Vítaným hostem je samozřejmě i člověk, který si přišel do parku odpočinout, načerpat nové síly.

Bohužel, mezi návštěvníky patří i jiní lidé, například opilci, narkomani, mladí výrostci, co všechno zničí... Ti za sebou nechávají památku v podobě injekčních stříkaček, lahví od alkoholu a všelijakého jiného odpadu, lavička pak bývá často poničená. Zbývají jen oči pro pláč.

Klid. Vyrovnanost. Tak by bylo možné charakterizovat mé pocity. Je to možná k neuvěření, ale i obyčejná procházka v parku dokáže divy. Odpoutáte se od problémů a starostí, co vás tíží. Vnímáte jen atmosféru parku, i ten kousek přírody člověku pomůže přijít na jiné myšlenky, což někdy hodně potřebujeme. Relaxace, uvolnění od stresu. Vracíte se domů a říkáte si, že i přes všechno zlé, co se nám v životě přihodí, jste na světě přeci jen rádi, že stojí za to žít.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Runa, 01.10.2006

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Lavička v parku (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­