ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.90
Hodnoceno: 509x Prosím, ohodnoť práci

Kratičká úvaha o přátelství a o tom, co nám dává

Člověk za svůj život potká spoustu lidí a naváže s některými z nich četná přátelství. Mít přátele je důležité pro každého z nás. Každý člověk totiž nějaké ty kamarády má. Nemusíte jich mít mnoho, stačí pár. Většinou si je vybíráme z těch, s nimiž je nám dobře. Jsou to lidé, se kterými trávíme svůj volný čas, máme s nimi společné záliby nebo si s nimi jen tak rádi popovídáme. Nejdříve jsou našimi známými, později se pouto upevní a už je nazýváme přáteli. Milí, laskaví, zábavní nebo prostě jen pohodoví lidé, s nimiž si rozumíme, máme společné zájmy. Podnikáme s nimi různé aktivity. Chodíme do kina, ven, do školy, do třídy, společně sportujeme nebo s nimi sedíme v lavici. V určité době, v určitém prostředí nám tito lidé vstoupí do života. Někteří na krátko, jiní na delší dobu. Klidně i na několik let. Existují i tací, jež si v našem srdci získají místo na celý život. Ale taková přátelství jsou spíše vzácností a je jich jako šafránu. Nemusíme mít nutně kamarády na celý život. Stačí na pár let. Na pár chvil. Protože každé prožité kamarádství nám obohatí život. Hlavně o zkušenosti. Je přitom naprosto jedno, zda se jedná o pozitivní či negativní prožitek. Zkusili jste si někdy představit, jaký by byl váš život bez přátel? Já ano. Musím uznat, že chudý, nudný a až příliš stereotypní. Vládla by v něm jakási bezútěšná, všeobjímající prázdnota, z níž není úniku. Mohl by se vůbec člověk z něčeho těšit? Snad. Ze svých úspěchů. Ale neměl by vůbec nikoho, s kým by se o svou radost podělil. Nikoho, kdo by ho podpořil. Jak říká známé přísloví, sdělená radost, dvojnásobná radost. Platí rovněž i o starostech. Sdělené starosti, poloviční starosti. Uvažuji nad tím, že přátele máme nejen na to, aby nám s nimi bylo fajn, ale i na to, abychom se mohli s někým podělit o vše hezké, co nás těší. I o smutné, jež nás trápí. Nebo si jen tak vyměňovat svoje myšlenky, názory, nápady, postřehy. Pokud se navíc můžeme na své kamarády spolehnout, věřit jim a svěřovat se a oni naši důvěru nezradí a oplácejí nám stejným, máme vyhráno. Vžyť najít v dnešním světě skutečné přátele je jako najít poklad.
Ne vždy si tuto skutečnost dokážeme uvědomit. Přistupujeme-li ke kamarádství jako k samozřejmé věci, časem nám zevšední a ztratí své kouzlo. Vím, říkáte si: "To je toho, kamarády má každý, co na tom. Není to nic neobvyklého..." Ano, kamarády má skutečně každý a kamarádství není ničím neobvyklým. Ale najít kamarády s velkým "K", to už tak obvyklé není. Chci tím říct, že najít někoho, kdo má výše uvedené vlastnoti a komu se můžete svěřovat bez obav, že něco vyzradí, v horším případě otočí a použije proti vám, to už tak obvyklé není. Je totiž hodně těch, kteří o sobě tvrdí, že jsou našimi přáteli, ale o málo těch, o nichž toto tvrzení skutečně platí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: lady mozkomor, 06.11.2006

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Kratičká úvaha o přátelství a o tom, co nám dáváMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­