ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.60
Hodnoceno: 15x Prosím, ohodnoť práci

Koření života

Lidský život je rozdělen na několik důležitých vývojových úseků, částí, etap, období. O každém jednotlivém celku se dá říci, že je jiný, a postupně se vnímání vůní života mění tak, jak člověk získává životní zkušenosti. Je fakt, že i já jsem prozatím ve svém životě prošla několika obdobími, která charakterizují určité vůně, barvy koření.

Prvním obdobím je určitě - jako u většiny ostatních lidí - dětství, které je krásné, sladké a voňavé. Dalo by se říci, že přesně takové, jako když otevřete starý kredenc po babičce a cítíte vůni vanilky, skořice a anýzu. Jenže, mají těmito vůněmi provoněné dětství všechny děti? Určitě ne, protože někteří lidé, když si vzpomenou na své dětství, může se jim vybavit týrání, násilí, hádky, slzy... Domnívám se, že právě tito lidé by své dětství charakterizovali vůní a chutí pepře nebo všemi možnými ďábelskými směsmi.

Druhým obdobím je puberta, která je sladká po prvních polibcích, hořká a slaná po prvním milostném zklamání a plná energie po návalu všech možných hormonů. Příchuť koření, která mě napadá s tímto úsekem života, je červená paprika, jež má právě tolik druhů i chutí. Dalo by se říci, že je sladká i lahůdková jako sama láska, první polibky a milování. Přesto i pálivá a ostrá po chilli papričkách jako první kruté zklamání nebo všechny následující rozchody. Možná i trochu slaná jako přesolený guláš plný slz, přesně jako množství nálad, rozruchů v pubertálním věku.

Třetím obdobím je dospělost, a upozorňuji, že právě zde již většina lidí ví, čím si život okořenit, zpestřit a udělat zajímavým. Možná právě sem patří celá škála exotického koření a různých směsí, protože mnoho lidí začne vyhledávat dobrodružství a poznání neobjevených zákoutí světa, cizích kultur a lidí. Uvažte, zda vůbec je potřeba si život kořenit nebo je lepší se naučit žít jej naplno se všemi životními radostmi i překážkami. Pokud člověk není sám a má kolem sebe rodinu, partnera, děti, přátele a plno koníčků, tak není důvod si život kořenit, natož hledat různé umělé náhražky ve formě alkoholu či drog.

Zkuste posoudit, zda by nebylo lepší právě v tomto životním období svým kořením života, které jsme dostali do vínku, šetřit a schovat si jej na pozdější dobu, kdy nás postupně budou opouštět rodiče, děti, partner, přátelé a zůstanou nám pouhé vzpomínky, fotografie na krásné, bezstarostné dětství a mládí. Možná právě proto budeme rádi, že nám zbylo někde v koutku v kredenci po babičce trochu vanilky, skořice, anýzu i sladké papriky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra, 06.01.2010

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Koření životaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­