ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.64
Hodnoceno: 81x Prosím, ohodnoť práci

Koňské dostihy

- úvaha s prvky líčení

Koně stojí ve startovních boxech. Někteří stojí klidně jako beránci, jiní nervózně tančí a další se vzpínají na zadní. U některých koní je nervozita hned na první pohled vidět, ostatní už jsou asi zvyklí. Jezdci jsou nervózní snad všichni. Všichni touží po hlavní ceně a nikdo nechce prohrát. Někdo však poslední být musí.
Co se všem co jsou na závodišti může honit hlavou? Koním snad to, že musí vyhrát, jinak bude zle. Jezdcům asi to samé plus ještě jak závod pojedou, co v jaké situaci udělají apod. Diváci se těší a dohadují se, kdo se asi stane vítězem. Sázkaři si mnou ruce, kolik peněz asi dnes vydělají.
Startovní boxy se uzavírají, brzy se bude startovat závod. Všichni už jsou nedočkaví. Koně jsou stále neklidnější a jezdci se je snaží zklidnit. Do startu zbývá poslední minuta. Na závodišti je hrobové ticho…..které náhle prořízne drnčivý zvuk zvonku. Je odstartováno. Koně vybíhají z boxu a snaží se prodrat dopředu ke hrazení. Zpod kopyt jim odlétávají kusy bahna a letí do všech stran.
Koně běží do zatáčky a tlačí se jeden přes druhého. To nezpůsobí nic jiného než pád. Davem to zašumí, ale všichni se věnují první trojici, které se už blíží do cíle. O spadlé jezdce se postarají přihlížející zdravotníci. Nevypadá to moc růžově. Zdravotníci odnášejí jednoho jezdce na nosítkách a jeho kůň kulhá.
Do cíle ale dobíhají první závodníci. Je vidět, že všichni koně jsou zpocení, ale to je všem jedno. Diváci se starají hlavně o jezdce, který doběhl jako první a jeho trenéra. Hrne se k nim spousta novinářů a fotografů. Ostatní jsou zapomenuti. Jako kdyby přestali existovat. Na spadlé závodníky si za týden už nikdo nevzpomene a co vůbec na koně, na nichž jeli.
Je tohle nutné? Takhle týrat koně pro zábavu lidí? Určitě ne. Lidé se přeci mohou bavit i jinak, než takovouto krutostí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené:

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Koňské dostihyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)