ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.00
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

"Kdo by chtěl vyjmout přátelství ze života člověka, jako by bral slunce z jeho života." (Cicero)

Slova se dotýkají zbylé prázdnoty na papíře a city mezi písmeny krášlí křičící místa v hýřící mysli. Snad kdyby souvětí v mé hlavě také dokázala vytvořit poklidné útočiště, kde plynulosti vládne Ciceronova schopnost vylíčit nesčetné pocity do jediného souboru dvou vět... Jako slunce svými paprsky ozařuje potemnělé stezky uprostřed šera, pokusím se i já obezřetně bloudit po obloze vlastního vnímání a s třepotajícím se plamenem vně lucerny nacházet spojení mezi třpytícím se nekonečnem uvnitř sebe samé.

Mám-li putovat s přihlédnutím do vlastních mott, s dovolením oddělím citát do dvou částí.
Jen ztracená existence by za svým záměrem chtěla vyjmout něco rukama neuchopitelného jako přátelství. To nezlomné pouto mezi živými bytostmi, o které je nutno pečovat jako o růži uprostřed trní. Trní ztělesňujícím povrchnost, nejistotu a vzdálenost mezi společností. Život jednotlivce touží po propojení vždy a bez nejslabší pochybnosti. Ať už v podobě jakéhokoliv kladného mezilidského vztahu. Život jednotlivce potřebuje lásku a já se domnívám, že v přátelství je její speciální forma hlavní přísadou. Každý z nás hledá v iluzivní hloubce relativního bytí druhé provázky, co opatrně vynáší duše zpět na průzračnou hladinu pravého citu.
Čárka a následné vyplnění věty spojením "jako by" promlouvá zastřeným tónem a já mu nechci oponovat. Výrok se za něj nemusí schovávat, slunce by totiž opravdu vyhořelo. Jeho smysl by vyhořel. Ocitli bychom se v bezrozměrné tmě. Jako osamělé loutky v prstech temné hlubiny. Ocitli bychom se zaslepeni a ztraceni mezi všemi a nikým. Světlo na pódiu by zhaslo a my ztratili směr našich životních rolí.

A tak stále putuji po láskou podepsaném, stříbrně se blyštícím nebi, hledám spojení a věřím, že najít slunce a skládat hvězdy v souhvězdí mění vesmír v nás.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: anitt27, 08.04.2018

­­­­

Diskuse ke slohové práci
"Kdo by chtěl vyjmout přátelství ze života člověka, jako by bral slunce z jeho života." (Cicero)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­