ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 4.00
Hodnoceno: 4x Prosím, ohodnoť práci

Jsou pro nás odlišné kultury hrozbou?

Opravdu umí víra člověka ovlivnit natolik, že kvůli ní dokáže i chladnokrevně zabít bez jediné výčitky svědomí?
Řekl bych, že v současnosti nad tím ani není potřeba nikterak mimořádně dlouze přemýšlet, protože vzhledem k tomu, co všechno se ve světě poslední dobou odehrává, nemůže odpověď znít jinak než: Očividně ano!

Já osobně se považuji za naprostého ateistu, takže si ani neumím představit, co víra dokáže s člověkem udělat. Jsem totiž toho názoru, že k takové víře (pro mě) v cosi imaginárního se lidé odevzdávají buď z nevědomosti, kvůli níž se obrací někam, kde je jim vše vysvětleno, nebo kvůli pocitu méněcennosti, kterého se zbavují právě tím, že se přikloní k nějaké početnější skupině lidí určitého vyznání, kde jsou si údajně všichni rovni. A přestože jsem nikdy neměl potřebu se jakékoliv kultury obávat, dnes už to tak necítím. Jelikož to, co se dennodenně děje v islámských státech, už ani zdaleka nepřipomíná lidi odevzdané víře, nýbrž zmanipulované fanatiky, kteří páchají zločiny s přesvědčením, že je to správné.

Mohou pro nás ale odlišná vyznání představovat rizika, která by mohla přerůst až v obávanou válku?
Vzhledem k tomu, že minimálně padesát procent bojů se v historii událo kvůli náboženstvím - ať už se jednalo o středověké křižáky, kteří při svých výpravách znásilňovali a vraždili ženy i děti ve jménu křesťanství, nebo o atentáty kvůli křivému slovu proti cizí víře -, domnívám se, že rizikům nyní opravdu čelíme. A stejně tak jako odlišné názory mohou vést k hádkám, později k bitvám a nakonec i k válkám, s odlišnou kulturou je to podobné. Co je však horší, už by se nemuselo jednat o bitvy někde na druhé straně světa, ale přímo na našem území. Jelikož právě v Evropě se nachází největší četnost odlišných kultur, přičemž nemusím asi připomínat, že právě zde se naše drahá Česká republika nachází.

Je tedy nějaká možnost, jak bychom zde i nadále mohli společně existovat bez zbytečných konfliktů?
Jelikož se řídím příslovím "Když se chce, všechno jde!", tak ani v tomto případě bych rozhodně neházel flintu do žita, obzvláště proto, že už se přece jen jedná o naše poklidné a bezpečné životy.

Pokud bych měl něco navrhnout já, hlavním klíčem k vyřešení problému je vždy v první řadě nalezení kořenové příčiny jeho vzniku. Přičemž kromě toho, že odlišné náboženství zkrátka problémem vždy bylo a stále bude, naprosto zásadním problémem celé situace je neustálé se míchání USA do vnitřních záležitostí jiných národů. Určitě není žádnou novinkou, že kam vztáhne ruku USA, tam přestává fungovat veškerý doposud fungující systém a nastávají tam nepokoje. A nemůžeme se tomu ani divit, vždyť je to stejné jako s malým dítětem - něco mu přikážete, a ono udělá pravý opak! Nakonec, jakékoliv řešení je v závěru lepší než případná válka...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lukáš Žatečka, 01.05.2016

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jsou pro nás odlišné kultury hrozbou?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­