ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.24
Hodnoceno: 55x Prosím, ohodnoť práci

Jsou Češi rasisté?

Rasismus je celosvětový problém a jen málo lidských společenstev tento problém zdárně vyřešilo. Myslím si, že zrovna Češi k těmto národům zatím nepatří. Je sice pravda, že česká společnost se od roku 1989 snaží být tolerantní, například homosexualita není považována za duševní nemoc a většina lidí ji bere za zcela normální, vztah Čech versus Róm je stále plný předsudků a to na obou stranách. Češi mají Rómy za vyžírky, lenochy a zloděje. Rómové Čechy za rasisty a utlačovatele. Ostatně i tato práce by nám nebývala byla zadána, kdyby tomu bylo naopak.
Tento vztah mají obě etnika snad již od příchodu praotce Čecha na Říp. Rómové byli dříve kočovný národ. Cestovali od vesnice k vesnici, ale nedostávalo se jim tam vroucného přijetí, většinou se museli utábořit za vesnicí. Možná že někdy ukradli ve vsi nějakou tu slepici, protože vlastní zvířectvo kvůli svému životnímu stylu neměli. Pak si vesničané zvykli veškeré problémy svádět právě na Rómy a oni pak za to byli pronásledováni. To vše se s nimi táhne až do teď. Tento problém se snaží řešit mnoho lidí, ale ještě nikomu se to zdárně nepovedlo. V 50. letech minulého století se to komunistický režim snažil vyřešit tím, že Rómům bylo zakázáno kočování, Rómové byli stěhování ze Slovenska, kde jich bylo mnohem více než v Česku, k nám. U nás dostali byty a byla předpokládaná jejich asimilace českým národem.
Jenže i u nás si Rómové utvářeli uzavřená společenství, kam si Čechy moc nepřipouštějí. Abych ale vše neházel jen na Rómy, i Češi si k sobě Rómy nechtějí připustit. I ti rádoby velmi tolerantní občané znejistí, když si jejich dítě domu přivede partnera rómské národnosti, to se potom ukáže, kdo je a kdo není rasista. Musím se přiznat, i když si myslím, že rasista nejsem, tak nevím, jak bych se v takové situaci zachoval. Již od útlého dětství jsem byl svým okolím upozorňován na cigány, ba dokonce i strašen cigánem. Vždyť tvrzení jako "Jsi špinavý jako cigáně" zná snad každý. Myslím si, že lidé takováto označení používají podvědomě a nemusí být zrovna rasisté.
Nejenom vůči Rómům jsou Češi zaujatí, ale i vůči Židům, Vietnamcům a vesměs vůči přistěhovalcům, ale to je xenofobie a ne rasismus.
Takzvaný antisemitismus není v dnešní době tak palčivý, ale to jenom kvůli vyvražďování Židů během 2. světové války. Po válce bylo Židů u nás podstatně méně než před válkou. Další úbytek Židů u nás nastal po založení samostatného židovského státu Izrael roku 1948. Já osobně mezi Čechem a Židem rozdíl nedělám. Považují nesmyslné rozlišovat lidi jen kvůli tomu, jakého je kdo vyznání. To bychom mohli pronásledovat i lidi, kteří věří v existenci mimozemské civilizace. Lidé se snad báli jiné židovské kultury. Židům bylo vyčítáno, že zabili Ježíše Krista, ale to v dnešní povětšinou ateistické společnosti je každému jedno a proto bych řekl, že Češi jsou snad rasisty, ale ne antisemity.
Dalším terčem rasismu jsou občané Vietnamu. K nám se dostali jako uprchlíci vietnamské války, a nebo u nás studovali a rozhodli se tady zůstat. Adekvátní práci ke svému vzdělání u nás jen těžko seženou, mnozí z nich u nás vystudovali vysoké školy, a tak se živí jako prodejci mnohdy nekvalitního zboží. Česká společnost je jen těžko asimiluje. Na vině je jejich viditelná odlišnost od nás "bílých". Také jejich obchodní aktivity, mnohdy na hranici zákona, jsou vodou na mlýn rasistů.
Co říci závěrem? Češi asi rasisté jsou, ale je vidět postupný vývoj k lepšímu, snad mé děti budou moci říct: "Žiji v tolerantní zemi". Češi by se měli vypořádat hlavně s pravicovými extrémisty, kteří oslavují ideály nacizmu. Cožpak jsme se nepoučili z výsledku 2. světové války? Asi ne a já se jen hrozím, kolik válek bude ještě potřeba.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jsou Češi rasisté?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)