ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.51
Hodnoceno: 88x Prosím, ohodnoť práci

Jsme ve vesmíru sami?

"UFO spatřeno na obloze!", "Létající talíř přistál na farmě v Mexiku!" nebo "Objevena nová planeta podobná Zemi!" - možná se budete divit, ale hojnost, v jaké se tato krátká hesla vyskytují v novinových článcích nebo v televizním zpravodajství, je skoro až neuvěřitelná. Mnoho spisovatelů se dokonce na toto téma rozhodlo napsat několik vesmírných ság a publikací, ve kterých jistě obhajují své názory. A stále jich přibývá! Všechny přitom odkazují na jednu a tu samou věc. Existuje ve vesmíru jiný inteligentní život? Jsme ve vesmíru sami? A dle čeho vlastně soudíme, že tam někde v temných hlubinách nekonečna existuje něco, co je stejně, nebo možná i více inteligentní než my?

Zkusme si položit na první pohled velmi jednoduchou otázku. "Kdo vlastně jsme?" Odpovědí se nám nabízí hned několik, ale ta nejjednodušší je nejspíš lidé. Než jsme se ovšem stali takovými, jakými jsme teď, tedy Homo sapiens sapiens, uběhlo několik miliónů let, o kterých máme pouze hrstku záznamů a nálezů. Jak jsme se zde, na planetě Zemi, ocitli? Jak vypadal prapůvodní život? Vznikl spontánně, nebo sem byl zavlečen z jiné planety?

Další podivná věc, nad kterou by bylo dobré se zamyslet, se týká starodávných civilizací. Možná už víte, kam mířím. Pokud stále ne, mám na mysli Sumery a celou jejich kulturu. Jak je možné, že se zčistajasna objeví tak rozvinutá říše s číselnou soustavou, rozvinutou formou zemědělství, vlastním písmem, jazykem a dokonce s hrnčířským kruhem? Vždyť z předchozích let nemáme takřka žádné známky "inteligentního" života! Ovšem zde není řeč pouze o Sumerech. Pokud se podíváme o trochu dále, narážíme na další úžasné náměty k zamyšlení. Stačí se podívat třeba do starověkého Egypta! Kde se vzaly tak ohromné stavby, jako jsou pyramidy či sfinga? Jejich staří je odhadováno do časů, kdy si nikdo z nás nedovede představit, jak tehdejší primitivní lidé mohli stvořit něco tak propracovaného a obrovitého. A kdo naučil Egypťany všechny lékařské praktiky včetně mumifikace? To zatím nikdo nedokáže vysvětlit. A abychom toho neměli málo, objevuje se asi největší záhada lidstva. Bible! Kniha, která údajně zahrnuje všechny důležité údaje a vědění, včetně data vzniku a konce světa. Obsahuje spoustu nevysvětlitelných záznamů a popisů, které si dnes nedokážeme k ničemu přirovnat. Kdo je autorem této vševědoucí knihy? Pokud už začínáte být trochu nervózní, nebuďte. Je toho mnohem více! Třeba na jihoamerickém kontinentu máme hned několik podnětů, které nelze jen tak přehlédnout. Řeč je o Mayích, Aztécích nebo třeba Incích. Když nebudeme brát v potaz neuvěřitelné stavby, jejichž výstavba se připisuje právě těmto národům, jak vysvětlíme, že tyto národy měly tak propracované znalosti astronomie, o kterých se lidem v Evropě mohlo jen zdát? Či jejich kresby a písemné záznamy týkající se setkání s "Pány nebes"? A jak vysvětlit, že Mayové a Sumerové o sobě vzájemně věděli, i když se nacházeli na oddělených kontinentech?

O takovýchto záhadách starověkých národů by se toho ovšem dalo říci mnohem, mnohem více. Na to by ale byla potřeba nejméně 5svazková kniha. Ale abychom nezůstávali pouze v minulosti, přenesme svůj pohled do současnosti, která je plná záhad stejně jako moře soli. Stačí zapnout počítač, vzít noviny nebo podívat se na televizi. Všude plno nevysvětlitelných úkazů, nad kterými zůstává rozum stát. Nejvíc mystický je v této oblasti nejspíše Bermudský trojúhelník. Jak je možné vysvětlit zmizení a podivné jevy, které se zde údajně odehrávají? Jedná se snad pouze o přílišnou medializaci či pojistné podvody?

Nedávno jsem v televizi zhlédl dokumentární film, který poukazoval na podivné obrazce podobné těm v mayských záznamech, které byly poměrně v nedávné době s určitým časovým odstupem zobrazovány v polích na území Velké Británie. Obrazce, které se zničehonic objevily třeba i vedle vojenské základny, aniž by si jejich tvorby kdokoliv všiml. Jedná se snad o pouhý žert nějaké skupiny lidí, či původ těchto obrazců má jiný příběh? A co nám vlastně obrazce říkají?

V neposlední řádě se dostáváme mimo naši planetu. I když ne tak docela. Na naší planetě se nachází nespočet vesmírných dalekohledů, kterými je možné pozorovat daleký vesmír a jeho jednotlivé části. Dohlédneme dokonce až do jiných galaxií. Objevujeme nové planety, galaxie a vídáme spoustu neuvěřitelných úkazů, kterými nás vesmír obdařuje. Jak je ale možné, že jsme zatím stále nespatřili jasný důkaz nepozemského života? Kam až budeme muset dohlédnout, abychom se dozvěděli více? Má vůbec smysl investovat do toho všeho čas i peníze?

Ale pokud opravdu existuje inteligentní mimozemský život, proč se nám ještě neukázal? Je snad celé to divadlo vymyšleno pouze proto, aby člověk měl nad čím bádat nebo aby média měla o čem psát? Nebo tím snad někdo chce poukázat, že lidská inteligence ještě není tak dokonalá a že se stále máme čemu učit?

Pokud jste se dopracovali až sem, na konec tohoto článku, máte zajisté v hlavě ještě více otázek, než jste měli před začátkem čtení. Minimálně si alespoň pomyslíte, jestli se autor tohoto díla nezbláznil. To už záleží pouze na vás, vašich znalostech, fantazii a důvtipu. Třeba jsme opravdu ve vesmíru sami a vy pak budete moci všude říkat, že jste měli pravdu a že to všechno byl jenom "kec". Ale třeba taky ne. Možná, že se jednou naši potomci s někým takovým, jako jsou mimozemšťané, setkají. A pak se bude zase vytahovat ta druhá skupina, která bude říkat, že ten pan Däniken měl přeci jen pravdu.
Budou přátelští, nebo ne? A budou inteligentnější? Kdoví... Odpověď se zdá být ve hvězdách!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jsme ve vesmíru sami?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)