ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Je jazyková korektnost totéž co jazyková kultura?

Pro začátek si zkusíme přiblížit, co přesně tyto dva pojmy znamenají. Pod jazykovou korektností si lze představit soubor pravidel, jak se v mluvené i psané podobě správně vyjadřovat, aby nedošlo k diskriminaci či urážce.
Oproti tomu jazyková kultura je úroveň jazykového vyjadřování a péče o jazykovou stránku ústních a písemných projevů. Každý člověk má jinou úroveň jazykové kultury a otiskuje se v ní mimo jiné i kulturní atmosféra společnosti dané doby.

Jazyková kultura se vyvíjela v průběhu dějin od počátku lidstva. Jedná se o vývoj zcela přirozený, ovšem u každé osoby je jiná. Ne každý by druhému mohl rozumět a slova si správně vyložit, proto zde vznikla jazyková korektnost, která se v posledních letech těší čím dál větší popularitě. Vydává zákazy a upozornění, jaká slova by se neměla užívat a na jaká si dávat pozor. Ale proč? Nestojí za tímto problémem dotčené menšiny, jež jsou teprve v posledních letech příliš vztahovačné? Jak moc například jazyková korektnost pohltila svobodu médií a proslovu? Pokud byl v poslední době spáchán nějaký trestný čin obyvatelem menšinové národnosti, už se pomalu neuvádí, že se jednalo o pachatele tohoto etnika.

Je tedy otázka: "Neškodí přílišná korektnost jazykové kultuře?" Vždyť tato kultura se s námi vyvíjí od začátku lidstva a nese s sebou neomezenost slova. Můžeme tedy říci, že jazyková korektnost není totéž co jazyková kultura. Jeden problém ovlivňuje druhý, ale nejedná se o totéž. Je ovšem na lidech, jak moc se necháme ovlivnit v našich projevech.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mohr55, 30.06.2018

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Je jazyková korektnost totéž co jazyková kultura?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­