ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Jak slova ztrácejí váhu

Nejen člověk, ale i slova mohou ztrácet váhu. Jak je to možné? Skvělý příklad je třeba slovo zlobit. Znáte to, maminka řekne neposednému synkovi: "Nezlob, Pepíčku!" Chlapec se ovšem jen uculí, zkrátka si z toho nic nedělá. Před sto lety by dítě mělo stažený zadek a stálo by jako voják v pozoru. Ale jak takové slovo zlobit mohlo ztratit váhu? Nabízí se vícero možností...

Jedna z nich se týká křesťanství. Dříve bylo mnoho lidí křesťansky založených, i slova dnes považovaná za úplně běžná by podle těchto zbožných lidí vypustil z úst jen ďábel či satan. Takže čím méně Křesťanů, tím více slova ztrácejí váhu.

Další možnost se staví na chování dětí a jejich úctě k dospělým lidem.
Dobře, také nejsem svatá, ale jsem alespoň o něco slušnější než někteří mí vrstevníci. Dnes už některé děti svým rodičům, kteří se před svým roztomilým Péťou pomalu plazí po čtyřech, přímo rozkazují. Péťa poté nakopne sousedovic Alenku a zazní věta: "Péťo, nezlob!"
Co myslíte, přestane? Nebo se alespoň omluví?

Třetí, poslední eventualitou se stala móda. Vždyť zlobení je zkrátka v kurzu.

Určitě bychom našli další. Například kráva nebo vůl dnes jako dobrá nadávka nestačí a řeknete-li zadek, žádná dáma neomdlí.
Tím bych tuto úvahu zakončila.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jak slova ztrácejí váhu







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)