ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Jak slova ztrácejí váhu

Nejen člověk, ale i slova mohou ztrácet váhu. Jak je to možné? Skvělý příklad je třeba slovo zlobit. Znáte to, maminka řekne neposednému synkovi: "Nezlob, Pepíčku!" Chlapec se ovšem jen uculí, zkrátka si z toho nic nedělá. Před sto lety by dítě mělo stažený zadek a stálo by jako voják v pozoru. Ale jak takové slovo zlobit mohlo ztratit váhu? Nabízí se vícero možností...

Jedna z nich se týká křesťanství. Dříve bylo mnoho lidí křesťansky založených, i slova dnes považovaná za úplně běžná by podle těchto zbožných lidí vypustil z úst jen ďábel či satan. Takže čím méně Křesťanů, tím více slova ztrácejí váhu.

Další možnost se staví na chování dětí a jejich úctě k dospělým lidem.
Dobře, také nejsem svatá, ale jsem alespoň o něco slušnější než někteří mí vrstevníci. Dnes už některé děti svým rodičům, kteří se před svým roztomilým Péťou pomalu plazí po čtyřech, přímo rozkazují. Péťa poté nakopne sousedovic Alenku a zazní věta: "Péťo, nezlob!"
Co myslíte, přestane? Nebo se alespoň omluví?

Třetí, poslední eventualitou se stala móda. Vždyť zlobení je zkrátka v kurzu.

Určitě bychom našli další. Například kráva nebo vůl dnes jako dobrá nadávka nestačí a řeknete-li zadek, žádná dáma neomdlí.
Tím bych tuto úvahu zakončila.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Věra Jahodová, 13.05.2020

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jak slova ztrácejí váhuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­