ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.57
Hodnoceno: 30x Prosím, ohodnoť práci

Jak si lépe porozumět

Lidé si pokoušeli porozumět už od počátků věků, začínali pouhou gestikulací a podivnými skřeky. Rozvíjelo se to pomalinku, znamení po znamení, slovo po slovu, až došli k jisté formě řeči, s jejíž pomocí začali komunikovat. A aby to nebylo tak lehké, vytvořili jich mnoho. Jak těžké je porozumět si v dnešní době?

Někteří říkají, že si rozumí velmi dobře. Jiní tvrdí, že si s někým nerozumí vůbec. Tak jak by si mohli porozumět všichni?
S pokrokem inteligence člověka si lidé vymysleli tolik názorů, že je těžké, aby se všechny shodovaly, navíc, když je nás na světě tolik. Řečí si sice popovídají, popřípadě se mohou naučit jazyk, se kterým si popovídají ještě s dalšími lidmi, ale mohou si i porozumět?

Lidé se možná chápou, ale uznat názory druhého člověka, když dokonce mohou vyvracet vaše, je složité. Zavřít je do malé místnůstky a nechat je tam, dokud si nepodají ruce, také není přípustná možnost. Můžeme začít lehkým rozhovorem a snažit se pomocí společných názorů přejít ty, jež jsou odlišné. Ale na to jsme moc egoistický druh. Nepřijmeme názory druhých, když se nám příčí a nemáme to nařízené. A nařídit to též nepomůže, neboť bude daný člověk tvrdit, že porozuměl, ale stále si bude myslet své. Což už není to porozumění, kterého bychom chtěli dosáhnout. Co tedy dělat?

Možnost porozumění u lidí může dle mého názoru býti jen částečná, a pokud vám někdo tvrdí, že s vámi souhlasí ve všem, je to lež. Něco takového ani nemůže být možné, vždyť věcí, o nichž můžete diskutovat, existuje téměř nekonečno. Dost často člověk nechápe ani sama sebe, tak jak ho může pochopit někdo jiný, že?

Co však když se zmíníme o zvířatech? Může si člověk porozumět se zvířetem? To má přeci jednodušší myšlení, tak by se nemuselo najít tolik rozporů. Většinou chce jen pít, jíst, spát a hrát si. A kdo by něco takového nechtěl?

Pravdou tedy je, že si lépe porozumíte se zvířetem - většina lidí by pomyslela na psa - a já souhlasím. Vždyť jsme si ho tak pěkně vyšlechtili, že kdo jiný by to měl býti? Avšak nezapomínejte, že i on vás může kdykoliv kousnout! To však může učinit i váš nejbližší člověk, ale zvíře k tomu bude vždy mít důležitější záminku.

A napadlo vás někdy, že bychom si mohli porozumět například s propiskou? Vždyť si rozumíme dobře, ne? Leží a čeká, než ji vezmete a začnete psát. Nikam vám neodejde a úmyslně vás nezradí.
Kámen také nemá žádnou potřebu na vás letět a zranit vás, leda ten člověk, který ho hodil.
Co byste tedy řekli na to, že si lépe porozumíme s postelí, nežli se sousedem? Postel na nás doma čeká, je měkoučká, příjemná a vyčkává jen na vás, až si do ní lehnete, uvolníte se a usnete. Nikdy nikam sama neodejde, vždy tam bude pro vás. A řekl bych, že si porozumíme dobře, neboť ona nemá moc šancí si stěžovat. Jejím jediným úkolem je být připravena pro váš odpočinek, a to dodržuje po celou dobu.

Vidím, že jsem došel k dosti podivnému závěru, že si nejlépe porozumíme s postelí, poté se psem a až nakonec s člověkem. A někteří by sem na úplný konec dali ještě ženu, což se dá pochopit.
Nečekám, že s mými teoriemi v této práci bude každý souhlasit, vždyť si to přiznejme, ten kdo tento text čte, není přeci postel.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Martin *Machy* Macháček, 28.05.2015

­­­­

Slohová práce Jak si lépe porozumět ve slovenštině?

Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jak si lépe porozumětMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­