ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.25
Hodnoceno: 8x Prosím, ohodnoť práci

Jaderná energie (2)

Jaderná energie se stává opět diskutovaným problémem. Před havárií v Japonsku byli milovníci jádra ochotni diskutovat výhradně o užitečnosti jaderné energie, její čistotě a naprosté bezpečnosti. Je tomu tak ovšem i dnes? Nepřehodnotila velká část odborné i široké veřejnosti svůj názor na jadernou energii?

Havárie jaderné elektrárny Fukušima v Japonsku ovlivnila zajisté každého z nás. Bezprostředně po havárii se rozhořela vášnivá debata o udržitelnosti jaderné energie v budoucnosti. Hlavním problémem jaderné energie je rozhodně nebezpečí výbuchu, který by zavinil ztráty na životech, ale také bychom se museli vypořádat s obrovskými ekologickými následky. Vlády nás stále ujišťují, že na vše existují krizové plány a není se čeho obávat. Jsou tyto krizové plány ovšem natolik propracované a bezchybné? Dokáží nás ochránit? Problémem jaderné energie není ovšem jenom riziko výbuchu. Stejně jako nám ubývají ložiska černého uhlí a dalších surovin, tak i ložiska uranu nejsou nevyčerpatelná. Co se týká uranu, není to jediný problém. Dodnes neumíme řešit otázku ukládání vyhořelého odpadu. Funkčnost úložišť uranu nám nikdo nemůže garantovat. A konečně, náklady na výstavbu a provoz jaderných elektráren jsou obrovské.

Existují ale také důvody, proč výstavbu jaderných elektráren i nadále podporovat. Problém globálního oteplování je den ode dne aktuálnější a jaderné elektrárny jsou jedním z řešení, jak tento trend neprohlubovat. Jaderné elektrárny neprodukují žádný oxid uhličitý. A jedním z hlavních argumentů, proč podporovat jádro, je výroba obrovského množství energie po celý rok.

V minulosti byly hojně využívány i menší zdroje vodních toků k výrobě elektrické energie. Během dvaceti let všechny zanikly. Jako bychom opovrhovali malými vodními díly před obrovskými giganty jako Temelín, produkující obrovské množství elektrické energie.

V Německu už vláda odsouhlasila, že jaderné elektrárny budou postupně odpojeny. Co dělá naše vláda? Uvažuje o výstavbě dalšího reaktoru. Opravdu nemáme jinou možnost než nadále podporovat jadernou energii? V dnešní době máme i jiné obnovitelné zdroje, ze kterých můžeme vyrábět energii. Patří sem fotovoltaika, větrné a vodní elektrárny, biomasa a další.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Monika Zik., 28.05.2012

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jaderná energie (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­