ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.23
Hodnoceno: 70x Prosím, ohodnoť práci

Jablko nepadá daleko od stromu

Když jsme si měli zvolit přísloví pro naše slohové úvahové cvičení, vybral jsem si to, ve kterém se praví, že Jablko nepadá daleko od stromu. Toto rčení je ve většině případů pravdivé, ale hlavně se s ním setkáváme prakticky každý den. Slýcháváme ho jak od přátel, kamarádů, známých, tak třeba i od učitelů. Právě proto jsem se rozhodl zauvažovat právě nad ním.

Řekne-li člověk tento obrat, představím si pod ním porovnání určitých osob, událostí nebo věcí, které spolu mají jistou souvislost nebo nějakou návaznost.

Takovým příkladem může být třeba rodič, který vystudoval vysokou školu. Je velká pravděpodobnost, že jeho potomek půjde v jeho šlépějích a bude taktéž na vysoké škole studovat. Jelikož rodiče většinou chtějí pro své děti to nejlepší, tak právě proto po nich budou chtít alespoň to, co dokázali sami, pokud k tomu mají jejich děti potřebné předpoklady a dispozice. Oproti tomu, vezmeme-li rodiče, který je alkoholik nebo "nedej bože" narkoman, potom je většinou výchova dítěte zanedbávána a není na něj kladen takový nátlak. Takové dítě povětšinou nemá ani myšlenky na vyšší cíle a postupně se z něho stává to, co z jeho rodičů.
Dalším příkladem by mohlo být například srovnání šikovného řemeslníka a jeho otce. Pokud se takový člověk dostane do stádia, kdy ho lidi začnou chválit, může přijít do styku právě s tímto příslovím, kterým mu ostatní budou chtít vzdát hold.

Tento obrat může mít bohužel ale i své stinné stránky. Budou-li vaši rodiče vykonávat nějakou špatnou aktivitu a vy se rozhodnete jít v jejich stopách, můžete se klidně setkat s tímto obratem taktéž, bohužel již ne s kladným, ale záporným podtextem.

Na druhou stranu se domnívám, že to pomyslné jablko se někdy může odkutálet dál, než si kdokoliv myslí, ať už je to myšleno kladně, či záporně. To, jací budeme, ovlivňují naši rodiče a společnost, v jaké se pohybujeme. To, čím budeme, záleží pouze a jenom na nás samotných, na našich schopnostech, ale i ambicích. Proto se rodiče mají spíše zamýšlet nad tím, jaké jejich dítě bude povahově. Můžou ho sice poslat do nejdražších soukromých škol, může klidně vystudovat 3 vysoké školy, ale když bude chtít jezdit s popelářským vozem, nic mu v tom nezabrání. A pro rodiče je podle mě důležité vědět, že mají doma hodného, chytrého popeláře, nežli v zaměstnání úspěšného, ale charakterově nestálého, podlého právníka. Nemyslíte?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jablko nepadá daleko od stromuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)