ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.45
Hodnoceno: 595x Prosím, ohodnoť práci

Hromadná doprava

Každý z vás určitě někdy cestoval hromadným dopravním prostředkem, někteří – stejně jako já – využívají hromadnou dopravu denně. Ne vždy se kvalita rovná ceně, a to platí hlavně u autobusů.
Jízda autobusem, který veze víc lidí, než je únosné, a kterému (zvlášť v létě) nefunguje klimatizace, se dá nazvat krizovou situací. Také cesta s řidičem, který má ke své profesi zřejmě záporný vztah a svou zlost si vybíjí na nicnetušících cestujících, může být dosti útrpná. Ale asi bych dopravním službám křivdila, kdybych tvrdila, že se nesnaží zlepšit komfort cestujících. Lépe zaškolení řidiči a modernější a pohodlnější autobusy jsou toho důkazem. Ale opravdu nechápu význam taktických tahů, jako je poslání dvou stejných linek ve stejný čas v době, kdy je o cestující nouze, zatímco jindy se v malém autobuse tísní přes sedmdesát lidí. Také přesnost některých linek je víc jak zarážející.
Dalším "příjemným" zážitkem většinou bývá setkání s občany důchodového věku – všem ho vřele doporučuji. Takovíto občané se vám snaží už tak dost nepříjemnou cestu ještě ztrpčit. Využívají k tomu různých holí, tašek nebo také slovních urážek. Často můžete vidět důchodce, jak se k vám řítí přes celý autobus, minouc několik volných sedadel, aby vám vynadal, že sedíte či špatně stojíte. V takovém případě je nejlepší říct, že máte zakoupenou jízdenku stejně jako on. Ovšem pozor, jestli někde v autobuse nejsou roztroušeni jeho spojenci, to je lepší opustit bojiště. Ale ne všichni důchodci jsou takhle nevrlí. To byste nevěřili, co dokáže pouhý úsměv. Když se na mě někdo obrátí s úsměvem a žádostí o uvolnění místa, ráda ho pustím. Mnohem raději než někoho, kdo začne hystericky předvádět, jak je unavený, zatímco my celý den sedíme ve škole a jsme tedy jistě plní energie.
Ale hromadná doprava nabízí i plno zábavných zážitků, zvláště pokud s sebou máte pár kamarádů. Pokud jste škodolibí, v autobuse se vám určitě bude líbit. I já se zájmem sleduji roztržky mezi vzpurnými studenty a důchodci, nebo také soutěže o to, kdo zabere v autobuse více místa. Přeplněný autobus zcela zaručeně pobaví, když někdo dobíhá autobus a řidič mu zavře přímo před nosem, popřípadě pozorování potencionálních cestujících, kteří s klením zůstávají na zastávkách, protože kapacita autobusu je nedostačující. Jestli patříte k lidem, kteří rádi baví publikum, zaručuji vám, že v autobusech se budete cítit báječně. Stačí zakopnout, spadnout ze schodů až na chodník nebo urvat držadlo, popřípadě s držadlem v ruce letět pár metrů autobusem a všichni cestující si vás hned oblíbí.
Pokud autobusovou dopravu nepoužíváte, protože se vám hnusí, zkuste si někdy v autobuse stoupnout do nefrekventovaného koutku a pozorujte, jak stroj na výdej jízdenek ne a ne pípnout, jak do sebe lidé vrážejí a uráží se, sledujte věčně nespokojené důchodce a věčně odporující studenty. Když zapátráte po vozidle, určitě uvidíte několik stejně škodolibě se usmívajících lidí... Ani teď se vám nezdá jízda autobusem aspoň trošku zábavná?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: belisima, 22.11.2003

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Hromadná dopravaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­