ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.95
Hodnoceno: 115x Prosím, ohodnoť práci

Hromadná doprava (2)

Pod pojmem hromadná doprava si většina z nás představí přeplněné autobusy, tramvaje a trolejbusy, které drkotají od zastávky k zastávce. Prudce zabrzdí a lidé se vrhají dopředu; s vervou se rozjíždí a cestující padají dozadu. Naštěstí pád většinou neskončí na podlaze dopravního prostředku, ale v náruči spolucestujícího. Do hromadné dopravy však zahrnujeme vlak, letadlo i loď. Všechny mají jedno společné - dopravit najednou větší počet lidí na místo určení.
Jaké má hromadná doprava výhody a jaké nevýhody oproti individuální dopravě?
Výhodou je nepochybně nižší ekologická zátěž. Jeden autobus ve městě přepraví najednou i 50 cestujících. Představme si místo 10 pražských tramvají o kapacitě 100 cestujících, jak se valí městem 1000 osobních aut. Co by to znamenalo? Dopravní zácpy, oblaka škodlivých výfukových plynů, vynervovaní řidiči a chodci, časté kolize. Hromadná doprava má i jiné výhody. Cestování ve většině případů vychází levněji než doprava osobním automobilem. Když nebudeme uvažovat jen ranní špičku ve velkých městech, může být cestování prostředky hromadné dopravy i příjemné. Nevím, zda existuje nějaký průzkum, který by doložil procentuelní podíl manželských párů, které se seznámili při cestování. Bylo by to určitě zajímavé. Odhaduji, že by se mohlo jednat o desítky procent. Zvláště cestování na delší vzdálenost skýtá skvělou příležitost k seznámení s různými zajímavými lidmi, kteří vás mohou pobavit nebo dokonce ukázat jinou životní cestu. Ve vlaku a v autobuse se můžete učit, číst, relaxovat poslechem hudby ve sluchátkách, přemýšlet, spát.
Proč je ale na silnicích tolik aut a neustále jich přibývá? Jízda vlastním autem je podle mého názoru hlavně otázka zvyku a pohodlnosti, známkou luxusu. V řadě případů je to nejrychlejší způsob dopravy. Tady bychom se měli zeptat, proč všichni stále spěchají. Spěchají proto, aby byli dřív doma a mohli se rozvalit na gauči u televize? Vím, že jsou i případy, ve kterých je použití auta nezbytné. Existují vesnice, kam autobus zajíždí dvakrát denně. Těžko po někom chtít, aby čekal několik hodin na spoj domů.
Co říci na závěr? Měli bychom se snažit využívat prostředky hromadné přepravy. Je to cesta, jak přispět ke zlepšení životního prostředí. Vždy, když potřebujeme někam cestovat, nejdříve uvažovat o vlaku, o autobusu. Pokud tyto možnosti dopravy vyloučíme z vážných důvodů, potom přijde na řadu automobil. Chce to jen změnit způsob uvažování!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Hanah, 01.04.2006

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Hromadná doprava (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­