ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.25
Hodnoceno: 40x Prosím, ohodnoť práci

Houby

Jako se v zimě staví sněhuláci a klouže po zamrzlých kalužích, stejně tak se v létě chodí na houby. Na rozdíl od předchozích radovánek, tato se vyznačuje jakousi duchovností a povznešeností. Sběrač je uprostřed nádherného kusu přírody pohroužen ve své myšlenky a přání. Nic jej nevyrušuje, snad jen výkřiky šťastných nálezců. Tím se ovšem ještě rychleji rozběhnou myšlenkové pochody a snaha o nalezení úlovku je ještě větší. Právě z těchto důvodů mám houbaření velmi rád. I když to samé se nedá říci o houbách samotných.
Není nad to vyjít si s přáteli na houby. Čerstvý vzduch, krásné stromy a zářící slunce. Ale ono to není jen nějaké sbírání, je to vlastně soutěž. Hraje se o to, kdo najde první hřib, kdo jich bude mít nejvíc, kdo nasbírá více druhů...
Prolézáme stovky metrů houštin, hledáme v těch nejtemnějších lesních zákoutích. Nedáváme najevo svou radost z nalezených hub, aby sem snad nepřichvátal nějaký další sběrač a "nepomohl" nám s nimi. Nedbáme na škrábance způsobené ostružinami, na popálení od kopřiv. Je nám jedno, že se šplháme strmě do kopce a zase se vracíme zpět do údolí. Tohle všechno jsme schopni vytrpět bez nejmenšího zármutku nebo zoufání. A to jedině proto, že doufáme. Doufáme v tamty malé smrčky, tu vysokou trávu. Tam někde se určitě skrývá onen "poklad". A i když dojdeme na ono místo a nic nenalezneme, stejně doufáme v místo další, ještě vzdálenější. A tak to jde dál a dál, až konečně najdeme tolik vytoužené a vyprošené houby.
Proč stejně nedoufáme i v životě? Proč se nám nechce šplhat a zase sestupovat? Zkusme to. Napoprvé to třeba nevyjde. Možná ani napodruhé. Ale když to nezkusíme, ničeho nemůžeme dosáhnout.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: John Sorrow, 03.04.2008

­­­­

Diskuse ke slohové práci
HoubyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­