ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.10
Hodnoceno: 29x Prosím, ohodnoť práci

Generační rozdíly

Názor zástupců jedné generace na druhou - zejména mezi členy starší a mladší generace - byl, je a bude vždy diskutabilní a dosti komplikovaný. Je to dáno především životními zkušenostmi, které zde mají dominantní podíl. Také tvrdohlavost dětí, mladistvých nebo chcete-li i penzistů je častým strůjcem svárů - k tomu ale později. Nyní si dovolím vám prezentovat několik základních rozdílů, o nichž si myslím, že jsou původem konfrontace mezi generacemi.

Nejvíce skloňován bývá rozdíl chování mladých v porovnání se staršími. Chtěl bych uvést, že mluvím o škole, jelikož tamní jednání a vystupování žáku se v posledních letech hodně medializuje. Neměli bychom ale opomenout, že idealizace se příliš často (lépe řečeno vždy) vyskytuje v jakémkoliv výkladu. Proto, když členové starší generace hovoří o školních zásadách, principech a chování za jejich školní docházky, musíme vždy hodně okolností přefiltrovat. Možná moje odůvodnění nekoresponduje s vaším, ovšem když položím otázku seniorovi: "Jak hodnotíš svůj život na základní škole?", odpověď zní: "Byla to tehdy paráda, učitelé byli suproví..." Ovšem s jistotou vám neřekne, jaké byly vztahy mezi studenty, učiteli atd. Až po delším zkoumání ve své mysli zjistí, že to "taková lahoda" nebyla a začne vypravovat trochu méně idealizované vzpomínky.
Dalším nesporným faktem zůstává, že tehdy se "zlobilo" jinak než nyní, a proto se musí používat jiný metr, což je přinejmenším sporné.

S chováním úzce souvisí i morálka, zejména ta pracovní. V době komunismu musel každý člověk pracovat, jinak měl "jisté" problémy. Být zaměstnán není bohužel v současném kapitalistickém režimu podmínkou, z čehož dle mého soudu pramení oprávněná hrdost zástupců starší generace na jejich lepší pracovní morálku. A také z toho vyplývající zlost vůči nám mladým, jež by spíše měla mířit k formě hospodářství dnešní ČR. Musíme si ale položit otázku: "Kdyby byla možnost pracovat pouze z vlastní vůle i v minulosti, pracovali by všichni?"

V návaznosti na morálku můžu zmínit téma hrdinství, nemyslíte? To je podle mě velmi relativní pojem s mnoha úhly pohledu. Proto, když jsem sledoval pořad o začátku II. světové války, kde již staří muži říkali: "Češi neměli podepisovat Mnichov, měli bojovat," potěšilo mě jejich hrdinství a odhodlanost, jež jsem jim záviděl. Ovšem při hlubším zamyšlení jsem dospěl k názoru, že i dnes lidé konají hrdinské činy, ovšem jiného druhu a za jiných podmínek. Taktéž mi přijdou nedoceněny, ovšem to nepřičítám lhostejnosti lidí, ale uspěchané době, kdy člověk nemá čas zamyslet se a v dostatečné míře ocenit činy druhých.

Závěrem bych chtěl říct, že v životě je hodně důležitá tolerance jednoho člověka vůči druhému. Jak u věcí, na které nahlížíme po "balzacovském" způsobu (tj. pohled na problém shora, a z toho vyplývající větší obecnost), tak i u těch nejelementárnějších "prkotin". Někde se již tato tolerance stala samozřejmostí - prezident USA je afroamerického původu; přijetí moderních technologií starší generací - informační (Internet), telekomunikační, transportní atd. Velmi rád bych ještě prohlásil a zdůraznil, že tolerance se ještě nedostala do všech sfér lidského bytí - kupříkladu náboženství. Ovšem to je běh na dlouhou trať, i text na dlouhou stať. Řešení této "otázky" promptně nenalezneme, jelikož dle mého soudu globální tolerance nemůže existovat. Ale byl bych rád, kdybych se mýlil.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: GMK Bílovec, 02.06.2009

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Generační rozdílyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­