ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 5.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Etapy života

Člověk od narození je odsouzen žít, leč záleží na něm, jak ten život bude brát. Ovšem jako mimino o něm nemůže rozhodovat, takže první kroky mu řídí spíše rodiče. On nemůže říct, že mu nic nechutná, že nikam nechce jít, až když začne mluvit, může začít odporovat. Pochopitelně i křikem lze nesouhlasit, nicméně někdy dítě křičí, i když je vše zalité sluncem. Vztekáme se pak i my, ne že bychom tím chtěli vyjádřit soucit, ale být probuzen takovým děsivým křikem je horší, než když vám vystřelí kanón přímo u ucha.

Postupem let již dítě vnímá svět svýma očima, ve školním věku už začíná mít základní funkce a možnosti. Umí dát najevo odpor i lásku. Umí se učit novým věcem a poznat ty, které se mu skutečně nelíbí. Již může pomalu samo chodit ven bez společnosti rodičů, pamatuje si adresu a ví, jak vypadá ta věc, přes kterou má přejít.

K závěru základní školy a na vrcholu puberty už je dítě prakticky dospělé, musí se v tu chvíli rozhodovat o svém budoucím životě, o své profesi, která život moc ovlivní. Někdo si vybere správně, ale někdo ještě nevyrostl, nevyzrál a pozná to, až když vystuduje, kdy už ale bývá pozdě...
Ovšem je skutečně pozdě? V životě lidském není nikdy pozdě začít něco nového a jít si za tím hrdě a nebojácně, utvrzovat sebe samého, že něco dokáže a může, že není obrostlý mechem a nežije jen proto, aby přežil.
Někdo, kdo si vybral správně, se rozhodně studovat ještě dál, a někde je to i nutné. Chce být bakalářem, magistrem nebo snad i doktorem, ale záleží vůbec na titulu? Přinese nám to i něco jiného než onen pocit, že jsme nadřazení druhým lidem bez titulů či s nižším vzděláním? Někdo té výhody využije, někdo ne. S titulem člověk lépe sežene práci, ale najdou se i tací, kteří ani s titulem neprorazili.

Ve věku středním je člověk opravdu zralý, studia má většinou dokončená a hrdě postupuje v kariéře. Jde si za svým a touží to někam dotáhnout, což je mu odmalička vštěpováno do hlavy a on ani netuší, jak moc se mu tím vymývá mozek a stává se kariéristou, i když by třeba toužil po něčem jiném. Člověk se stává otrokem svých příbuzných a práce, čeká se od něj mnoho.

Peníze v dnešním silně materialistickém světě jsou pro každého důležité, pro mladíka i starce. Leč na konci života, ke stáru, peníze nejsou, minimálně podle našeho státu, až tak třeba: "Kdysi bral statisíce a teď mu musí stačit těch pár desítek, musí svůj životní styl změnit, pokud mu jej sami nezmění nemoci, ke kterým je starší člověk náchylnější..."
A přesto, ač mají důchodci sami málo, rozdávají své peníze vnoučatům nebo v horším případě různým podvodníčkům, kteří spoléhají na jejich bezbrannost a potřebu vypovídat se. Tváří se jako vlastní a z peněženky jim přitom tahají peníze. Některým dříve narozeným je to už skoro jedno, komu ty peníze dají, stejně zanedlouho zaklepou bačkorami a vše pro ně ztratí svou hodnotu a smysl. Jejich příběh skončí a tím i jejich život, už nebudou existovat, ačkoliv jejich osoba nikdy nebude zapomenuta či vymazána...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 19.10.2019

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Etapy životaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­