ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.51
Hodnoceno: 83x Prosím, ohodnoť práci

Elixír života - nesmrtelnost

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2015 znělo Sen o lidské nesmrtelnosti a jednalo se o úvahový text

Elixír života je jedním z nejstarších objektů bádání alchymie. Dnes v době alternativních zdrojů energie, nanotechnologií a zkoumání života ve vesmíru je jasné, že jeho účinky jsou pouze výplodem fantazie několika fanatiků, přesto se stále najdou lidé, kteří touží po nesmrtelnosti a jsou pro její dosažení schopni udělat cokoli. Upřímně řečeno, tyhle lidi nechápu...

Jako malá jsem si taky zkoušela představit, jaké by bylo být na světě navždy a celkem se mi to zamlouvalo. Postupem času jsem si ale uvědomila, že po věčném životě netoužím. Ne snad proto, že by se těšila na smrt, to ne. Ale už vím, že každý tvor, rostlina a dokonce i věc má být naživu nebo funkční jen po omezenou dobu. Je to proto, aby se uzavřel koloběh života a smrti a aby tu bylo místo pro nové a mladé. A navíc - zkuste si představit, že byste byli nesmrtelní... Těšili byste se na něco? Báli byste se toho, že uděláte nějakou chybu, kdybyste věděli, že na její nápravu máte neomezené množství času? Nepřipadal by vám každý den stejný a nezajímavý? Stálo by vůbec za to žít? Pár desetiletí určitě, ale co potom? Pak by následovalo období věčné nudy a laxního přístupu ke všemu.

Myslím, že kdyby bylo objeveno složení Elixíru života a on byl nakonec volně obchodovatelný, našly by se tisíce lidí, kteří by ho využili k uspokojení své touhy a chamtivosti.

Kéž by takových lidí nebylo, kéž by si všichni uvědomili, že jejich odchod z tohoto světa není jen koncem jedné etapy, ale také začátkem jiné. Vždyť ve stejné chvíli, kdy zemře tisíc lidí, se jich stejný nebo dokonce větší počet narodí.

A co když mají pravdu ti, kteří věří v posmrtný život nebo reinkarnaci?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: akini, 06.05.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Elixír života - nesmrtelnostMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­