ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Duševní zdraví a sociální sítě

  • autorem je žák 9. ročníku ZŠ
  • téma: jakou mají souvislost sociální sítě s duševním zdravím

Duševní zdraví a sociální sítě. Myslíte si, že tato sousloví jsou zcela významově odlišná a ničím se nepropojují? Domnívám se, že duševní zdraví by mělo být prioritou každého z nás, ale pomáhají nám sociální sítě udržet naše duševní zdraví v kondici? Ba nám můžou dokonce uškodit? Ale proč by to někdo chtěl? Proč by sociální sítě měly ovládat jakékoliv algoritmy a další sofistikované metody? Mám za to, že toto téma obecně shrnuje tento citát: "Sociální sítě jsou skvělá věc, pokud a dokud chcete to, co chtějí ony." (Petr Koubský, novinář). A to je ono!
Následně se pokusíme společně zamyslet nad populárními sítěmi, duševním zdravím a několika generacemi v naší "vyspělé" společnosti.

TikTok a Instagram. Dle mého názoru to jsou dvě nejpopulárnější sociální sítě u dnešní mladé generace. Domnívám se, že každá z nich funguje na jiném principu, i když si myslím, že na první pohled to nemusí být všem jasné. Algoritmus TikToku je podle mě agresivnější než ten na Instagramu. Proč si to myslím? To poznáte hned, jakmile se stanete uživatelem těchto dvou sociálních sítí. Dle mého vás krátká videa na TikToku budou chtít manipulovat a budou zjišťovat, jakou máte náladu, emoce, co zrovna děláte, jestli se nudíte, jakou máte aktivitu na TikToku atd. To všechno zjišťuje algoritmus, aby vás "přisál" a vy už nechtěli odejít. No jo, ale jak mě nějaký algoritmus může tak zmanipulovat, abych v tom virtuálním prostředí dlouho vydržel? Myslím si, že zde hrají obrovskou roli dva faktory, a to je realita a dopamin. Je prokázané, že když se naše aktivita na jakékoliv sociální síti bude zvyšovat, mozek si začne tuto skutečnost uvědomovat a vám osobně to bude dělat příjemně na duši. Váš mozek to bude chtít a začne produkovat hormon dopamin. Zde si myslím, že narážíme na problém - dopaminovou past. Množství dopaminu se začne zvyšovat natolik, že většinou žádná jiná aktivita vám nebude dělat radost. Ale ta radost není vědomá, je skrývaná ve vás. Myslím si, že dopamin se doplňuje s realitou. Když se tyto dva prvky spojí, začne pravé peklo, protože realita na sociálních sítích je dle mého názoru zcela zkreslená. Nikdo nebude sdílet ve svých příbězích špatné momenty, a to že jich za den zažijeme hodně. Tady toto pravidlo podle mě nejčastěji funguje mezi influencery, kterým dle mého názoru nejde o to, aby vás vytáhli do své každodenní reality, ale jenom do té jejich vybrané reality, což mě osobně velmi štve, a proto jich sleduji opravdu velmi málo. Když se všechno toto spojí, vznikne jeden velký problém, který může vyústit až v závislost.

Duševní zdraví - snad jedno z nejdiskutovanějších témat 21. století. Ale proč? Podle mě se nám duševní zdraví zhoršuje, a to hlavně mladé generaci. A sociální sítě na to mají velký vliv.
Jak jsem již zmínil, sociální sítě mají přímou vazbu s dopaminem, který může způsobit velké škody, když jeho produkce nekontrolovaně stoupne. A když se k tomu přidají další problémy, můžeme se dostat do pasti. Bylo by ale lepší, kdyby se sociální sítě úplně zakázaly? Podle mě by měly sloužit hlavně k odpočinku, ale bohužel tomu moc nepomáhají. Já osobně na sociálních sítích spíše více přemýšlím, než abych si odpočinul. Dnešní mladá generace je v tomto ztracena, a pokud se k tomu přidají ještě rodiče nebo diskutující, tak ti dle mých zkušeností všechno začnou nespravedlivě bagatelizovat, což je podle mě velmi špatně.

Myslím si, že žijeme v době, která je velmi komplikovaná, a to ve všech směrech. Sám mám z toho velmi negativní pocity a mám s tím i bohužel bohaté zkušenosti. Od poznávání vlastní sexuální orientace až po depresivní stavy, které mi způsobily hodně duševní bolesti. A sociální sítě mi v tomto rozhodně nepomohly, ba dokonce všechno ještě zhoršily, ale zase můžu říct něco, co mi pomohlo, a to je duševní hygiena. Ta musí být dobře nastavená a minimalizuje podle mě vedlejší efekty, přesto pokud se s něčím takovým setkáte, tak si myslím, že nejlepší je vyhledat odbornou pomoc, jak totiž řekla Alisha, ze seriálu Proč? 13x proto (13 Reasons Why), jak o tom začnete mluvit, bude to lehčí.

Sám a hodně mých kamarádů máme duševní problémy, které souvisí i se sociálními sítěmi a upřímně mohu říct z vlastní zkušenosti, že sociální sítě jsou hnus, pokud sledujete hnus.

Takže k čemu jsme vlastně došli? Myslím si, že k hodně věcem. Sociální sítě by na vás neměly mít takový vliv, ale toto bohužel není v mojí kompetenci. Vy můžete ovlivnit akorát své chování na sociálních sítích, zbytek udělá algoritmus, který dle mého nejde moc obelstít. Zamýšlím se, že jediné řešení této situace je si tyto věci zjišťovat ve volném čase a zároveň se i v tomto vzdělávat, např. otevřít toto téma ve výuce s vaším oblíbeným učitelem. Také bych vám doporučil některé podcasty, jako např. Na tenké lince, kde se dle mého názoru probírají ty nejostřejší témata dnešní mladé generace. Třeba epizoda o extremismu - ta byla velmi zajímavá, až jsem tomu trošku nevěřil. Ale víte, co mě asi v poslední dobou nejvíce poučilo? To je seriál Proč? 13x proto. Podle mě je to jeden z nejlepších seriálů, co jsem poslední dobu viděl. Seriál vás vtáhne do děje tak, že pokud jste se setkali s něčím podobným nebo něco takové zrovna prožíváte, tak si myslím, že vám to může způsobit menší rány, přesto ale doporučuji.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Duševní zdraví a sociální sítě







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)