ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 77x Prosím, ohodnoť práci

Dobrý sluha, ale zlý pán aneb Televize

Co asi budou dávat dneska v televizi? Domnívám se, že tato otázka napadá zřejmě každodenně většinu z nás, pokud tedy nemáte program prostudovaný týden dopředu.

Sáhněme si společně do svědomí a přiznejme, že když přijdeme odpoledne ze školy, hodíme tašku do kouta, nepřevlečení okamžitě bereme do ruky ovladač a s nedočkavostí mačkáme červené tlačítko. Abychom posléze zjistili, že tam prakticky nic nedávají. Tak proč tu "barevnou bedýnku" vlastně zapínáme? Je to špatný nebo dobrý zvyk?

"Kam jdeš s tím jídlem?" slýchávám maminku z kuchyně kárající svého manžela, který si už zase bere večeři do obývacího pokoje. To už se bez televize nedokážeme ani najíst? Pohltila nás moderní technika natolik, že jí dáváme přednost před kontaktem s rodinou? Víme o tom, že v dnešním moderním světě existuje spoustu možností, jak trávit svůj volný čas. Nabízí se tolik druhů sportů, kroužku rozvíjející dětskou fantazii, četba, pobyt v přírodě... Tak proč upřednostňujeme lenost a přepínání televizních kanálů?

Přemýšleli jste někdy na tím, na jaké pořady se díváte? Co sledováním získáváte a kolik vám tato činnost týdně zabere času? Čísla budou vysoká. Možná bych to neměla vidět tak černě, odolat bohaté nabídce televizních stanic je přeci jen obtížné. Ale všimli jste si, že častým tématem našich rozhovorů se staly spletité děje argentinských telenovel, nových českých seriálů či detektivek? Umíme si popovídat i o něčem jiném?

Myslím si, že bychom televizi měli začít využívat jako našeho pomocníka. Jako průvodce naším vzdělanějším životem. Vždyť právě televize je jedním z mediálních prostředků, které nám poskytují tolik informací. Osobně navrhuji vybírat si ty programy, které nám něco dávají. Myslím tím různé cestopisy, dokumenty, aktuality, pořady řešící určitou problematiku apod. Samozřejmě není zakázáno zhlédnout nějakou komedii, napínavý thriller pro odpočinutí, ale nic se nemá přehánět.

Často si říkám, že bych mohla dělat něco prospěšnějšího něž si kazit oči u obrazovky. Zkusme tuto činnost nahradit jinou, třeba si otevřít knížku, jít s kamarády ven. Vím, ze začátku to bude obtížné. A proto neberme televizi jako generála, který nám pohlcuje náš volný čas, ale spíše jako sluhu, který přispívá k rozvoji jedince.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: džejn, 19.03.2007

­­­­

Slohová práce Dobrý sluha, ale zlý pán aneb Televize ve slovenštině?

Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Dobrý sluha, ale zlý pán aneb TelevizeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­