ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.35
Hodnoceno: 31x Prosím, ohodnoť práci

Dělají šaty člověka? (2)

aneb Nezáleží na tom, co má člověk na sobě, ale jaký je uvnitř...

Každý z nás by se občas mohl zamyslet nebo se občas zamyslí, jaká je skupina hodnot dnešních mladých lidí a jaká byla dříve. Zvláště starší generace může tenhle problém vidět úplně jinak a z jiného úhlu pohledu. Na to máme každý jiný, vlastní názor. Dalo by se nad tím dlouho diskutovat a myslím, že bychom došli k dosti rozdílným názorům.
Podle mě je to s dnešní mladou generací úplně jinak než kdysi. I když musím uznat, že to slýchávám jen z televize a velmi často z úst mých rodičů, domnívám se, že si dovedu dost živě představit, jak to kdysi vypadalo. A kolikrát jsem si řekla jen tak sama pro sebe, že rodičům děkuji, že jsem se narodila v téhle době. Nevím, možná se mi to jen zdá, ale můj osobní názor zní asi takhle:

Dnešní mladá generace klade víc důraz na to, jak je kdo oblečený, jestli má bohaté rodiče, ale už ne na to, jaké má člověk povahové vlastnosti. Mnoho dnešních mladých lidí je až příliš náročných a neříkám, že já jsem výjimka. Ovšem vůbec se mi nelíbí takové chování, kdy dnešní mládež soudí člověka podle vzhledu a oblečení, avšak už se nedívá nebo nepřemýšlí o tom, jaký je ten člověk uvnitř; a tak by to rozhodně být nemělo.
Vždyť už v pravěku se lidé předháněli v tom, kdo bude mít lepší kůži přes tělo nebo kdo si vytvoří lepší tvar tehdejšího "oblečení" a i kněžny se přely o to, která z nich bude mít "načančanější" šaty nebo které šaty budou vypadat jemněji... Vím, že předchozí generace neměla ani zdaleka to, co máme teď my a určitě je pravda, že tenkrát byly horší podmínky pro sehnání oblečení nežli dnes, ale byli rádi a vděční i za tu trochu.
Moje mamka mi pořád opakuje, že není důležité, co má člověk na sobě, ale jaký je uvnitř. Je i pravda, že oblečení je důležité, přece je na vás, jestli budete slušně oblečeni nebo ne, a v dnešní době slušné oblečení vyžaduje i společnost, protože na druhou stranu je nesmírně důležité, jak reprezentujeme sami sebe a jak vystupujeme na veřejnosti. Zkusme se přenést do situace, kdy jsme třeba u soudu a soudce bude mít na sobě místo hábitu džíny a tričko. Nebo policistka, která má na sobě minisukni a co nejkratší tričko. Připadalo by vám to neslušné? To určitě ano, avšak odsuzovat podle toho člověka není ale určitě normální.
Abych podotkla, většina dnešních mladých lidí má určitě dost špatných vlastností, mezi které se řadí samozřejmě sobectví a namyšlenost - jak se říká: "Mám něco víc než Ty, já jsem něco a Ty nejsi nic." Protože většina lidí si myslí, že bohatší lidé to mají na světě jednodušší a závidí jim. Já toho názoru ale nejsem, mají sice značkové oblečení, krásný dům, luxusní auto, spoustu potřebných ale i nepotřebných věcí - říká se, že jim nic nechybí. Ovšem já si myslím, že bohatí lidé většinou nemají čas na svou rodinu, jejich děti jsou většinou rozmazlené, a když jejich rodina onemocní, tak k tomu, aby byli zdraví, jim peníze nepomůžou. Jelikož za peníze můžete koupit dům, ale nikoliv domov. Za peníze můžete koupit hodiny, ale ne čas. Za peníze můžete koupit postel, ale ne spánek. Za peníze můžete koupit knihu, ale ne vědomosti. Za peníze můžete navštívit doktora, ale už nedostanete zdraví. Za peníze můžete koupit krev, ale ne život. Za peníze si koupíte i sex, ale ne lásku. A za peníze můžete získat třeba dobré postavení, ale nikoliv respekt...
Co v dnešní společnosti vlastně znamená dobře a vkusně oblečený? Dobře oblečeného člověka si všimnete hned a trochu mu závidíte jeho úspěchy, které si myslíte, že má, když je takto oblečen. Zato když vidíte nějakou "šedou myšku", řeknete si asi, že nežije moc dobrým životem. Dnešní doba je totiž založená na luxusních a značkových věcech, jež si ne všichni můžeme dovolit. Jde o značky jako jsou Prada, Versace, Gucci, Chanel nebo Louis Vuitton. Je prestižní záležitostí, když má někdo z těchto obchodů jedinou věc, avšak ne všichni si můžeme tam dovolit nakupovat, když třeba kabelka od Louise Vuittona stojí 50 tisíc korun, a to je ještě ta nejnižší cena. Kdo by si třeba koupil kabelku místo auta!? Ovšem i přesto se najdou ti bohatí, kterým nakupování v těchto obchodech nedělá žádný problém. A pokud si na to sami vydělají - tím myslím svým úsilím a ne zbohatnutím na druhých - tak prosím, ať si tento luxus dopřávají, ale neopovrhují lidmi, kteří si to dovolit nemohou. Já zastávám ten názor, že nemusí být věci značkové, hlavně ať je to vkusné a trošku moderní, protože sto lidí, sto vkusů.
Zhruba před dvaceti lety, kdy byla má mamka v mých letech, se lidé k sobě určitě chovali líp než my a byli skromnější. Nemůžu říct, že to takhle vidí i ostatní, ale je to jen můj vlastní názor, za kterým si stojím a nechci a nebudu ho nikomu vnucovat. Ovšem byla bych ráda, kdyby se každý z nás nad tím aspoň malinko zamyslel.
Zjistila jsem, že i sebedokonalejší model je jen naším obalem, a to, co je uvnitř nás, lze tímto způsobem jen zamaskovat. Otázkou zůstává, na jak dlouho se nám to podaří? A co vy? Také si stále myslíte, že je pravda odvěká, že šaty dělají člověka?

Myslím si, že lidé by neměli rozlišovat, kdo je jak bohatý, kdo má kolik majetku a kdo má kolik značkového oblečení, kdo má jaké auto a tak dále. Lidé by měli pochopit, že nezáleží tolik na značkových věcech, ale na slušném vystupování lidí a na vnitřních hodnotách člověka. Co konstatovat závěrem? Snad jen to, že je důležité vypadat dobře, ale ještě důležitější je, jací jsou lidé uvnitř a ne jak vypadají navenek... Nebo ne?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: milena.z., 31.05.2008

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Dělají šaty člověka? (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­