ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.61
Hodnoceno: 106x Prosím, ohodnoť práci

CzechTek

Okolo této v podstatě nelegální párty se ze na začátku srpna hodně mluvilo a mluví doposud - hlavně kvůli médiím a i kvůli nim je pro mě, jakožto nezúčastněnou osobu, velmi těžké utvořit si ten správný názor na situaci, která nastala na Tachovsku.
Podle mě spekulovat o tom jestli pochybila více policie nebo samotní účastníci akce anebo o tom, kdo je více v právu je zcela zbytečné, protože si myslím, že se chyba stala na obou stranách.
Organizátor akce se sice obhajoval tím že si pronajal pozemek, ale už se nestaral se zajišťováním ostatních záležitostí jako například tím, že na louku o rozloze 34 000 metrů čtverečných se jen velmi těžko vejde 20 000 lidí se stany, sound-systemy, taneční plochami, pojízdnými WC a dalšími potřebnnými věcmi k zajištění legální párty. Proto si myslím, že policie zamezila příjezdové cesty, čímž se domnívám částečně porušila právo občanů, ale jejím záměrem asi bylo zabránit přístup sice na soukromý pozemek, ale zároveň i na 4 další nepronajaté louky.
Tímto zákrokem se podle mě ale minula účinkem. Technaři se přesto na místo konání dostali lesem pěšky, v čemž jim nikdo neměl právo zabránit, ale ne jednomu se podařilo proniknou i autem nebo dodávkou s celou hudební aparaturou. CzechTek je podle mě o hudbě a kdyby na místě nebylo vybavení, sotva by tam někdo z přítomných byl déle jak 2 hodiny. Vím že policie má omezenou kapacitu zasahujících těžkooděnců, ale když už jednou zatarasila dálnici na tři čtvrtiny dne a znemožnila cestu nejen vyznavačům techna, neměla se postarat o to aby se na louku opravdu nikdo nedostal? Podle mě toto byla první chyba za kterou mohla policie.
Celou páteční noc probíhala techno párty v plném proudu a policie jen přihlížela, proč? Proč se rozhodli zakročit až následující den? Že by zjistili, že se někde stala chyba? Nevím, každopádně jak jsme všichni viděli z televizní obrazovky, v sobotu se situace značně vyostřila. Proč policie najednou dala účastníkům jen 30 minut na vyklizení prostor? Dobrá, každý si mohl vybrat, buď se sbalí a co nejrychleji odejde, nebo tak neučiní. Další věcí je však také to, zda všichni měli dost času na to prostor opustit. Myslím si, že na tak velké louce 100% všichni najednou nemohli slyšet požadavek policie, když ještě k tomu hrála hlasitá hudba. Po půl hodině začal zásah, vodní děla, slzný a nervový plyn, linie policistů postupovala a snažila se technaře vytlačit. Tento postup se mi zdá být do jisté míry v pořádku. Ale to aby policejní kolona šlapala po stanech ve kterých spí lidé, mlátila kolem sebe obušky a rozbíjela auta a vše, co se postavilo do cesty, se mi zdá moc. Nevím, kdyby mě nikdo ničil můj majetek, ať už by to bylo auto nebo cokoli jiného, asi by se mi to taky nelíbilo a taky bych se ozvala, jenže jak bylo viděl z televizních ukázek, když se tam člověk snažil dostat ke svému majetku nebo ho bránit, skončil na zemi s třemi policisti na zádech, nebo v lepším případě s pistolí u hlavy. Když byl ale zásah police legální a oprávněný, vysvětlete mi, proč si někteří příslušníci PČR sundávali identifikační čísla a hlava nehlava se pak pouštěli do protestujícího davu?
Aby můj názor nezněl příliš jednostranně, tak podle mě značnou chybu udělali i samotní účastníci. Kdyby technaři seděli na místě a nebránili se a maximálně skandovali: "Máme holé ruce," mohli by si pak stěžovat na policejní brutalitu a agresivitu, jak už se jednou v minulosti našeho státu stalo. Jenže vzduchem totiž nelétali jen prostředky policie, ale také lahve, kameny a klacky ze strany technařů. Chápu policisty, snažili se sami také bránit a hlavně chtěli bránit práva tamějších obyvatel. Mně osobně techno nevadí. Upřímně ale také lituji ty lidi, hlavně starší, kteří bydlí v okolí jakéhokoliv z předchozích CzechTeků. Dokážete si představit, že by vám týden, den co noc, pronikala do bytu melodie například dechovky? Pro mě by to bylo něco nepředstavitelného, a proto se dokážu vžít i do jejich situce.
Samozřejmě tato párty byla nelegální, tudíž všichni porušovali zákon samotnou účastí, ale pokud vím, tak CzechTek je nejmíň 15 let pro velkou část lidí hlavně o tom, že to je nelegální akce a samotné utajování místa konání do poslední chvíle tomu dává tu pravou dávku adrenalinu, kterou prostě někteří lidé vyhledávají, někteří skáčou z mostu hlavou dolů a někteří se prostě chtějí pobavit na nekomerční akci. Má to ale cenu? Takhle riskovat?
Celý můj názor na CzechTek bych shrnula asi tak, že je to 100% ojedinělý kulturní úkaz. U nás neprobíhá jiný, podobný festival s takovým počtem účastníků. CzechTek je ale také výjimečný tím, že je organizován na čistě ochotnickém principu, bez vstupného, kde může účinkovat každý, kdo o to stojí. Myslíte si, že když CzechTek bude splňovat normy zákona, že bude pořád ještě pro takové množství lidí zajímavý?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ferrety, 14.03.2006

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
CzechTekMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­