ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.57
Hodnoceno: 7x Prosím, ohodnoť práci

Co pro mě znamená být skautem

Se skautem a skautským oddílem jsem přišla do styku již jako malé dítě, čili jako světluška. Z malého broučka se ze mě stala skautka, která složila slib a snažila se co nejlépe zachovávat skautské desatero. Pak přišla nemoc, která mne připravila o část skautského dospívání, a teď - když už jsem dospělá - se ke skautingu opět po malých krocích vracím.

Skauting je pro mě tedy skoro celý můj dosavadní život. Dalo by se říct, že je to moje druhá rodina, ve které se mohu seberealizovat, mohu výchovně působit na ostatní, zejména na ty mladší z nás. Ve skautu mne berou takovou, jaká jsem, nikdo po mně nechce zázraky. Kdykoliv něco potřebuji, jsou zde něčí ruce k pomoci. A naše nohy? Ty jdou společně ke svému cíli, jdou po cestách a stezkách pěkně dohromady, a to se mi na skautu líbí, že nikdy nejsi sám, že necítíš ten pocit odstrčeného člověka, ten pocit méněcennosti... To tady vůbec neexistuje, alespoň já jsem se s tím dosud nesetkala.

Skauting je nekonečně mnoho životních příběhů, můžeš se stát čímkoliv, aniž by se ti někdo vysmíval, tady tě k tomu ještě popostrčí. To, jak se z dětí stávají plnohodnotní členové lidské společnosti, kteří sami chtějí zachovávat jakýsi řád a sami od sebe dodržují psaná i nepsaná pravidla, ke kterým se přihlásili slibem junáckým, pro mě moc znamená.
Slib - něčemu jsem se zavázala, něčemu, čemu věřím, za co jsem i schopna se postavit vůči protivníkům. A proto také nosím lilii na své hrudi, ale hlavně ve svém srdci, to je pro mě stěžejní. Takže lilie na hrudi mi připomíná to, co nosím a mám nosit v srdci, slib a zákon.

Skauting je dobrodružství, které je vždy jiné, vždy originální, a to z toho důvodu, že stojí na pevných základech, ale hlavně na lidech samotných. To my všichni děláme skauting skautingem, to jak připravujeme dětem program na míru, pracujeme s nimi jako s hlínou nebo s onou psychologickou bílou tabulkou... To se mi na tom také líbí, že ať vymyslíme cokoliv smysluplného, promění nebo přerodí se to v hodnoty, které probouzíme u dětí, a nejen u nich. Můžeme výchovně působit skrze děti i na jejich rodiče, zde všechno začíná. To, co dítě naučíš ve skautu, může klidně aplikovat dále na spolužáky, kamarády, ale i na své rodiče.

Miliony bratrů a sester po celém světě - a všichni mluví jedním jazykem jménem SKAUTING. A já jsem hrdá na to, že mezi ně patřím a že k nim mohu přivádět i ostatní.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Co pro mě znamená být skautemMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)