ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.11
Hodnoceno: 19x Prosím, ohodnoť práci

Co mladému člověku přináší poezie?

V dnešní době počítačů a Internetu většina mladých lidí o poezii nezavadí ani prstem. Výjimky jsou pouze v hodinách českého jazyka, kdy je poezie doslova vtlačena mladé generaci do hlavy, aby tedy alespoň věděli, že něco takového existuje. Tak co může poezie nám mladým vlastně přinášet?

Z jedné strany pohledu může do jejich životů vnést rozsáhlé starosti. Už od prvních tříd dostáváme za domácí úkol naučit se básničku. A to je teprve počátek všech strastí. Přes celou základní školu se prokousáváme základy literatury, která samozřejmě zahrnuje i poezii. Když už tedy úspěšně dokončíme devátou třídu, pomyslíme si: Hurá, poezie už nebude, jdu přece na elektrikáře! I takto smýšlející člověk se mýlí. Maturita z češtiny je totiž povinná. Takže do toho kolotoče padáme znovu. Autoři, sbírky, básně. Učení plus občasné předříkání nějaké té básničky před celou třídou - pro někoho příležitost předvést své recitační dovednosti, pro někoho naopak velice stresující chvíle. Navíc ne každý pochopí rozbor básně. Musí se u toho použít tak trochu jiný druh myšlení, než používáme při spouštění nové počítačové hry.

Existuje ovšem jakási menšina mladých, co básně dokonce i píše. Tito lidé v poezii vyjadřují svoje pocity, myšlenky, strasti i radosti a mnoho dalšího. Přináší jim to, že se mají kam vypovídat se svými problémy a nemusí jim to ležet dlouho v hlavě. Také psaním poezie zaberou užitečně čas, než aby si například hráli na počítači. Může jim to rovněž přinést uznání mezi vrstevníky, učiteli a dokonce úspěch na různých soutěžích.

S talentem pro psaní se člověk musí zřejmě narodit. Pokud ne, bude ho poezie nepříjemně pronásledovat celé mládí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Co mladému člověku přináší poezie?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)