ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.79
Hodnoceno: 136x Prosím, ohodnoť práci

Co bych dělal, kdybych měl kouzelnou hůlku?

Když se dívám na televizi, kde zrovna běží nějaká pohádka, alespoň ve snu bych chtěl mít na chvíli kouzelnou hůlku a všechno, co bych si přál, bych změnil jejím mávnutím. Kdybych měl třeba kouzelný prsten a má přání by se splnila pouhým jeho otočením, nebo džinovu lampu, kterou by stačilo přeleštit a o splnění mých přání by se postaral mocný Džin... Zdá se to tak lehké, ale kdybych takovou věc skutečně vlastnil, co všechno bych změnil?
I když nejsem sobecký, nejprve bych asi myslel na sebe. Přál bych si krásnou vilu postavenou někde u moře na tropickém, opuštěném ostrově. Tam bych bydlel se svou ženou a našimi dětmi. Nepotřebovali bychom peníze, proto bychom nemuseli každé ráno vstávat do práce, snášet každodenní shon, nemuseli bychom netrpělivě vyčkávat v dopravní zácpě, chodit domů utahaní a nemuseli bychom dýchat znečištěný vzduch. Místo auta bych si vykouzlil loď a vydal se s rodinou na plavbu kolem světa, abych také měl možnost spatřit krásy a památky naší planety. A co kdybych přece jenom potřeboval peníze? Jednoduše bych si je vykouzlil!
Ale co ostatní? Ti by museli nadále žít v tomto nespravedlivém světě plném sociálních rozdílů? Zastavil bych války, protože ty nevedou k ničemu. Umírají v nich nevinní lidé jenom pro zájmy druhých.
A co chudí lidé v Africe, jižní Asii, v Jižní Americe a jinde po celém světě? Každý den musí brzy vstávat a chodit pracovat na pole nebo si obstarávat obživu v přírodě lovem. Tito lidé také trpí mnoha nemocemi, protože neznají prevenci, neví, jak se před těmito nemocemi chránit. Ale jsou to přece také lidé! Chtěl bych, aby si byli všichni rovni a aby měl každý dostatek potravy a peněz, aby mohl spokojeně žít a užívat si naplno každé sekundy svého života... Každý má právo na život, i když je tak krátký...
Ale co znečištěná a zničená příroda? Mohl bych přírodní katastrofy jako zemětřesení, tornáda, povodně, požáry a sucha zastavit pouhým mávnutím kouzelnou hůlkou? Myslím, že by to nešlo. A proto bychom měli mít na paměti slova Viktora Dyka:

"Opustíš-li mne, nezahynu,
opustíš-li mne, zahyneš."

To znamená, že země bez nás lidí přežije, ale my bez ní ne. Smutné je jen to, že i když toto všechno každý z nás ví, drtivá většina pro to nic nedělá.
Proto bychom se měli vrátit do reality a nespoléhat na to, že přijdou nějaká kouzla nebo zázraky. Ale můžeme s tím my vůbec něco udělat, když jsme tak malí, bezmocní a kouzlit a dělat zázraky bohužel neumíme?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ludvík Martinka, 01.04.2007

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Co bych dělal, kdybych měl kouzelnou hůlku?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­