ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.50
Hodnoceno: 12x Prosím, ohodnoť práci

Člověk je tvor společenský

"Člověk jest bytost přirozeně určená pro život v obci."

Takto charakterizuje člověka antický filozof Aristotelés ve svém nejslavnějším spise Politika. Zatím jediným známým lidským tvorem, který nesplňoval výše uvedený citát, byl Hérakleitos z Efesu. Ten zcela zanevřel na lidskou společnost a vyhledal útočiště u matky přírody. Lze něco podobného praktikovat i dnes? Jaký je vlastně vztah člověka a společnosti v 21. století?

Člověk je spjat se společností již od raného věku. V porodnici se o něj a jeho matku stará lékařský personál, později jeho výchovu a vývoj přebírá rodina a příbuzní. Širší společnost si člověk začíná vytvářet kolem třetího roku života, kdy se potkává se svými vrstevníky, nejdříve v mateřské škole, pak na základním stupni, střední škole a popřípadě vysoké. Další fáze seznamování se společností jej čeká na pracovišti. V tomto ohledu nemůže být snad žádný člověk samotářský.

Člověk si celou tu dobu vlastně buduje svoji společnost, společnost přátel, a to z nejrůznějších hledisek a oborů - podle zájmů, zálib, znalostí a dovedností, podle chování a uvažování, podle politických názorů, postavení a financí.
Člověk pak může ve společnosti zaujmout pasivní postavení - je spíše účastníkem než organizátorem, přejímá cizí myšlenky a zaobírá se jimi, leckdy se tomu i přímo podřídí. Může se stát i aktivním prvkem - dokáže přesvědčit své okolí, společnost, že jeho názory, postoje a myšlenky jsou ty, které by měly společnost vést. Pokud se mu to podaří, může se dostat do vrcholného postavení společnosti - ať už jako podnikatel, vizionář, politik či umělec.

To ovšem neznamená, že člověk stojí nad společností. On sám je kamínkem v mozaice celé společnosti, má v ní své místo. Jako jednotlivec je však také pod drobnohledem samotné společnosti. Každý jeho krok, rozhodnutí nebo úkon jsou sledovány a poté buď chváleny, nebo kritizovány. To jej psychicky vyvíjí a posunuje vpřed. Žádný člověk také není soběstačný, není schopen si vše vyrobit a vytvořit sám, proto je zároveň závislý na produktech společnosti. Toto vyznívá, jako by člověk byl pouhou loutkou společnosti, ale ve skutečnosti není. Dnes je totiž vidět, že společenské a sociální nepokoje na jihu Evropy a v severní Africe naznačují snahy většiny lidí zapojit se do řízení společnosti a tvořit ji podle svého.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: avrilka, 12.12.2011

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Člověk je tvor společenskýMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­