ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.13
Hodnoceno: 24x Prosím, ohodnoť práci

Citát: "Pole má oči, les uši, chovej se všude, jak se sluší."

Společenské chování, či chování v přírodě? Jak tento citát, jenž vyřkl Jan Ámos Komenský pochopit? Toť otázka. Ale snad to záleží na individualitě každého z nás.

S různými typy chování se setkáváme každý den a někdy je to až k nevíře, co všechno si někteří lidé dovolí.
Jako první příklad mě nenapadá nic jiného než chování žáka k učiteli a naopak. Pokud se chová žák k učiteli špatně, odmlouvá nebo snad projevuje určitý druh agrese, je to určitě hrozné, a smutné při pomyšlení, kam dnešní mládež spěje. Svým způsobem si za to ale může i učitel sám, že si při prvním setkání s žákem u něj nezískal respekt a nestal se tak pro něj autoritou. Je jasné, že žádný učitel se nenechá "šikanovat" od svého žáka, ale rozhodně by to neměl řešit tak, že si na žáka, jak se říká, "zasedne" a bude mu pak úmyslně dávat špatné známky. S tímto případem jsem se už před pár lety setkala, ale naštěstí se nejednalo o moji osobu.
Jako další příklad bych uvedla chování mužů k ženám. Je škoda, že už nežijí takoví ti romantičtí gantlemani, co existovali za našich maminek a babiček a dnes se objevují už jen ve filmech pro pamětníky. Dnes se většina mužů chová "buransky" a víc než žena samotná je zajímá hospoda, fotbal, peníze a sex. Proč? Proč se ta lidská společnost mění tak závratnou rychlostí k horšímu? Proč se každé páté manželství během několika let rozpadá? Proč je tolik domácího násilí a nikdo s tím nemůže nic udělat, protože o valné většině nikdo neví? Nevím. Ale pořád jsem ráda, že jsem se nenarodila v nějaké z arabských zemí, kde je národním náboženstvím islám. Kde slovo ženy neznamená nic a její postavení ve společnosti je naprosto zanedbatelné. Kde je žena odsouzena strávit život doma a když by měla náhodou vyjít ven, tak jedině zahalená od hlavy až k patě. Tam, kde zcela běžně funguje polygamie, ale každá žena tam těsně po vdavkách musí podstoupit obřízku, která ji má za úkol znetvořit pohlavní orgány a způsobovat bolest při každém pohlavním styku jen proto, aby snad její "lichá mysl" nepomyslela na nevěru.
Za připomenutí určitě stojí i většinou neblahé chování nadřízených k podřízeným, zaměstnavatelů k zaměstnancům apod. Ze svého okolí jsem slyšela o tolika případech, kdy se porušují zákony, třeba když ženy musí nosit břemena těžší než patnáct kilogramů nebo když zaměstnavatel zaměstnance nutí chodit do práce i v sobotu a neděli a pracovat přesčasy pod výhružkou výpovědi a ještě k tomu za minimální mzdu. Bohužel žijeme ve státě, kde se s tím nic moc neděje. To jen vždycky v předvolebním období nám příslušníci politických stran slibují, že se to změní, že nám roste ekonomika a tudíž logicky porostou i naše platy atd. Programy televizí a rádií teď obsadily politické debaty, ve kterých nám politikové ukazují svoje vybrané chování. Nejprve slibují, pak se hádají a osočují. Často na sebe podávají trestní oznámení a někdy se i "zákeřně napadají zezadu". Před celým národem a někdy dokonce i u zahraničních vládních představitelů ze sebe dělají kašpary a my abychom se pak za ně styděli. A přitom to jsou právě oni, kteří mají naši zemi reprezentovat, proto si je přece také volíme. Když pak sleduji zpravodajský deník nebo čtu noviny, připadá mi, že jim jde jen o to, aby si naplnili vlastní kapsy a právo občanů na důstojný život jim nic neříká. Říká se sice, že vždycky může být hůř, ale v této situaci si to snad ani nejde představit.
Možná si teď myslíte, že všechno vidím až příliš moc pesimisticky, ale třeba si jen nechcete připustit, že to tak doopravdy je. Já jsem jen realista a na svět se dívám bez růžových brýlí. Každý, kdo chce dnes přežít v naší zemi, v našem světě, musí mít dostatečně ostré lokty, aby se mohl bránit. Pak se ale tedy nemůžeme divit, že v našem světě přibývá zla a láska a přátelství už dávno nejsou, co bývaly. Myslím si, že by se nad sebou měli lidé zamyslet a pokusit se svoje chování změnit k lepšímu a to se týká především těch, kteří už dávno zapomněli na pravidla morálky, která tu kdysi panovala bez výjimky. Jak by pak vypadala společnost v našem státě, kdyby pořád přibývalo různých kriminálních živlů, politiků tunelářů, manželů tyranů s alkoholickou závislostí a dalších individuí? Snad na to radši ani nepomýšlet.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Citát: "Pole má oči, les uši, chovej se všude, jak se sluší."Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)