ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.13
Hodnoceno: 56x Prosím, ohodnoť práci

Citát: "Na světě jen jediný tvor lže: člověk"

"Na světě jen jediný tvor lže: člověk." Tato slova prohlásil Arthur Schopenhauer. Myslím si, že na tom asi něco bude, protože lež nás provádí během celého našeho života. Ať chceme nebo ne.
Co je vlastně lež? Jsou to naše iluze, vymyšlená fakta nebo jen naše fantazie? Snažíme se přesvědčit jiné lidi, že právě ta naše iluze je ta jediná pravá, které mají věřit. Ale proč? Proč to děláme? Jsem přesvědčená, že to lidé tvrdí jen proto, aby právě oni vyšli z dané situace jako ti bez chyby. Ale zároveň si myslím, že tito lidé neumějí uznat své chyby a postavit se ke svým problémům čelem. Co myslíte? Ke všemu se ještě domnívám, že tito lidé jsou také velmi neohleduplní. A často ublíží druhým, i těm nejbližším. Vím, že si to pak mohou vyčítat, ale to je už druhá věc. Už ublížili, a to se nedá vrátit. Nebo snad ano? Myslím že ne, protože zrada a zklamání se vrývá hluboko do srdce.
Lež ale nemusí být jenom zlá, zraňující... Lež má totiž i svoji druhou stranu, tu lepší, tu milosrdnější. Když chlapci umře maminka, bylo by velmi kruté, kdybychom mu řekli, že maminka leží v hrobě a že už ji nikdy neuvidí. To je přece pro malého chlapce příliš kruté a zlé. V tomto případě tatínkovi pomůže malá milosrdná lež. Tou mu jemněji vysvětlí, že to není tak zlé, že maminka odešla tam, kde jí je teď dobře, i když se jí po nich stýská a že se s maminkou později ještě určitě uvidí, až za ní příjdou. Podle mě je tohle lež, která nikomu neublíží, právě naopak - pomůže mu dál žít. Milosrdnou lež také často říkáme lidem, kteří jsou těžce nemocní, protože chceme, aby poslední chvilky prožili v radosti, a ne ve strachu. Tahle lež přece není zlá, ne? Myslím si, že v těchto případech může jen pomoct.
Tak jaká je lež? Zlá, nebo dobrá? To se asi přesně nedá říct, vždyť není všechno černé nebo bílé. Někdy sice hodně ublíží, ale na druhou stranu zase pomůže. Já opravdu nevím. A co vy? Asi by bylo pěkné, kdyby byla jen ta milosrdná lež, ovšem to se nejspíš nikdy nestane...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mišule, 02.02.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Citát: "Na světě jen jediný tvor lže: člověk"Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­