ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 17x Prosím, ohodnoť práci

Citát: "Na světě je vždy o jednoho hlupáka víc, než si každý myslí." (Georg Christoph Lichtenberg)

Co chtěl tenkrát Georg Christoph Lichtenberg touto větou asi říci? Jaké okolnosti ho vedly k tomuto citátu? Napadají mě dvě možná vysvětlení.
Lichtenberg byl německý satirik, fyzik, astronom, matematik. Tedy člověk velmi vzdělaný. Ale i lidé vzdělaní mohou trpět nedostatkem sebedůvěry, něčím, co je možná neustále žene za tím, aby se zdokonalovali.

Tím prvním řešením tedy podle mého názoru může být, že Lichtenberg - ač člověk vzdělaný v mnoha oborech - nenalézal sám v sobě tolik uspokojení ze sebe samého a tímto citátem vyjádřil své poznání, že přestože si to málokdo dokáže připustit, každý z nás je hlupákem. Vždyť přece neexistuje na světě člověk, jenž by byl vynikající ve všech ohledech. Už samotné uvědomění si, že existují obory a záležitosti, ve kterých nejsme dobří, nebo jim vůbec nerozumíme, by nás mělo motivovat a posunout někam dál. Základem toho, něčemu se naučit, přece bývá potřeba to umět. A žádný učený z nebe nespadl, že? To je ta světlejší stránka. Bohužel někdy to je tak, že hlupák zůstane hlupákem a pro tento druh lidí platí tento citát doslova. Je smutné býti hlupákem a neumět si to ani přiznat.

Dejme ale tomu, že Lichtenberg nebyl zas takový sebekritik a tento výrok spíš vznikl v rozčarování nad druhou osobou. Třeba někomu věřil, viděl ho jinýma očima, náhle ale procitl a užasl nad svým pochybením.
Každému z nás se v životě stane, že vkládáme do našich blízkých očekávání, která nemohou splnit, někdy věříme někomu, kdo si to nezaslouží. Je to ten pomyslný had, jehož si hřejeme na prsou a který nás nakonec zklame. Je to ten hlupák, o němž si to nemyslíme.

Ač to bylo tak, nebo tak, společnost zůstala od těch dob v podstatě nezměněna, tato slova totiž platí i teď. A ať už pan Lichtenberg ztratil důvěru v sám sebe, nebo v někoho jiného, určitě to na něj mělo i pozitivní dopad. Protože důležité je umět přiznat si svou chybu a ponaučit se z toho. Jakmile tohle dokážeme, jsme na dobré cestě polepšit se. A pokud věříme sami sobě a snažíme se na sobě i nadále pracovat, jen tak nějaký hlupák nás nezaskočí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Alouš, 06.06.2013

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Citát: "Na světě je vždy o jednoho hlupáka víc, než si každý myslí." (Georg Christoph Lichtenberg)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­