ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.89
Hodnoceno: 128x Prosím, ohodnoť práci

Citát: "Bez snů a ideálů nelze být člověkem." (Ernst Fischer)

"Bez snů a ideálů nelze být člověkem," pravil moudrý muž. A věděl proč. Myslím si, že méně nebo více pravdy na tom je. Ideály a sny nás provází celým životem. Ale přesto se ptám: Lze bez snů a ideálů být člověkem?

Sny? Každý sníme. Každý o něčem jiném. Malá holčička o panence, chlapeček o autíčku, náctiletí o lásce... Ke snům se uchylujeme, když realita začíná být neúnosná. Jsou pro nás cestou k nesplnitelným či vzdáleným cílům. Sny jsou nezbytnou součástí našeho života. Je to koření, bez kterého by polévka chutnala jako voda. Obyčejná voda. A vzdát se snů? Pro mě by to znamenalo vzdát se sama sebe.

Ideál? I já si ho sním. Ideál neboli dokonalost. Něco nebo někdo ke komu vzhlížíme. I když si to neuvědomujeme, stále ho po celý život hledáme. S věkem se intenzita pátrání zvyšuje. Hledáme, dokud se co nejvíce svému ideálu nepřiblížíme. A kdyby nebyl? Pro jedny nepředstavitelná ztráta, pro druhé úleva. Ale k čemu pak snít?

A tak se ptám: Lze bez snů a ideálů být člověkem? Nemít ideál, není proč snít. Nemít sny, není proč žít. Nežít znamená nebýt člověkem. A proto si myslím, že mít sen je krásné. Můžeme si vysnít nějaký ideál, pro který budeme žít. Ale nesmíme si ho jen představovat. Musíme za ním jít rovnou a nečekat, co bude dál. Mohlo by se taky stát, že se vám bude vzdalovat víc a víc...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Šárka Pokorná, 27.05.2008

­­­­

Slohová práce Citát: "Bez snů a ideálů nelze být člověkem." (Ernst Fischer) ve slovenštině?

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Citát: "Bez snů a ideálů nelze být člověkem." (Ernst Fischer)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­