ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.52
Hodnoceno: 29x Prosím, ohodnoť práci

Činy jsou mocnější než slova

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2017 (podzim)
  • úvahový text

Každý říká něco, ale zdali to, co říká, ztvrdí svými činy, je už otázka další. Lidé, kteří nedodrží to, co říkají, jsou považováni za šarlatány a lháře. Je ovšem toto nařknutí spravedlivé? Dle mého názoru ano. Jestliže člověk řekne jedno a udělá druhé, není důvěryhodný.
Když bych vám například něco slíbil a nedodržel to, může se stát, ale každý nedodržený slib je dalším hřebíkem do naší rakve nedůvěry. Takto si časem člověk může vypěstovat nelibou reputaci. Na druhé straně tu máme člověka, který co řekne, to dodrží. Takový člověk spěje k ideálu a je považován za čestného.

Jsou ale činy mocnější než slova? Na tuto otázku bych také odpověděl kladně: Ano, jsou. Věřím, že celý lidský svět, ve kterém dnes žijeme, vypadá tak, jak vypadá, protože byl opracován našimi činy. Stejně tak jako malíř nemohl namalovat své mistrovské dílo na plátno jen pomocí mluvení - musel tak fyzicky učinit. Jako tento malíř, i my malujeme našimi činy naše dílo na plátno v podobě tohoto světa.

A jak je tomu tedy například v politice? Je pravda, že v politice se dle mého více mluví, než dělá. Ovšem to, co v politice zazní, je dále stanoveno jako zákon a občané by podle tohoto zákona měli konat.

Jaký je tedy reálný příklad tohoto tvrzení, že činy jsou mocnější než slova? Představme si, že byl vydán příkaz v podobě slov nadřízeného pro demolici budovy. Ovšem jeho podřízení vojáci vědí, že v něm jsou ještě lidé. Na činech těchto vojáků nyní spočívá osud daných lidí; jen a jen na jejich činech, na ničem jiném. Jestliže je voják odhodlaný neuposlechnout, žádná slova ho nepřesvědčí a jeho výsledné činy rozhodnou o životech daných lidí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Prasyn, 06.04.2019

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Činy jsou mocnější než slovaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­