ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.17
Hodnoceno: 6x Prosím, ohodnoť práci

Čínské přísloví: "Píli lze navyknout za tři roky, lenosti za tři dny."

Pro začátek bychom si měli ujasnit, co to píle a lenost je. Začněme tou běžnější a pro většinu z nás i sympatičtější činností - leností.

Lenost je podle mě jen nechuť pracovat. Myslím, že každému z nás se někdy stane, že se nám do něčeho nechce. Většinou jsou to věci jako uklízení pokoje, sekání zahrady nebo třeba učení. Říct si: "Udělám to zítra, dnes na to nemám náladu!" a zavrtat se do postele je přeci mnohem jednodušší, než se půl dne namáhat nad něčím, co nás ani v nejmenším nebaví. Jak se říká, lenost je prostě chuť odpočinout si ještě dříve, než se člověk unaví. Znamená to tedy, že je lenost špatná vlastnost?
Pojďme se raději podívat na to, co je to píle. Vykonávat práci bez zbytečných řečí a mít vše co nejrychleji hotové, abychom se s tím v budoucnu již nemuseli zabývat. Pilný člověk je podle mě šťastný člověk a já, ač se tak občas tvářím, to o sobě mohu říci dosti těžko.
Podle těchto dvou definicí je odpověď na otázku, zda je lenost špatná vlastnost, každému jasná.

Vrátíme se tedy zpět k našemu citátu: "Píli lze navyknout za tři roky, lenosti za tři dny." Znamená to tedy, že kdybych o sobě řekla, že jsem pilná, napsala bych tohle mluvní cvičení až za tři roky? To jistě ne. Myšlenku autora tohoto citátu se pokusím vysvětlit třeba na příkladu učení. Nestačí se na jednu písemku vzorně učit a na další písemky z toho samého předmětu se vykašlat, protože už tam přeci tu jednu dobrou známku máme. Píle je dlouhodobý stav a člověk musí mít hlavně chuť. Navyknout si na upřednostňování povinností před zábavou není nic, co bychom dělali rádi. Proto to samozřejmě trvá déle než navyknout lenosti. Lenošení má prostě každý rád.
Myslím, že někteří z nás o sobě mohou s klidem říct, že jsou alespoň trochu pilní. A pro ty z vás, kteří jste přesvědčeni o opaku, nezoufejte, třeba to za pár let také poznáte...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bára, 26.04.2012

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Čínské přísloví: "Píli lze navyknout za tři roky, lenosti za tři dny."Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­