ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.63
Hodnoceno: 8x Prosím, ohodnoť práci

Čínské přísloví: "Neměj strach z těžké práce, ale z prázdných řečí."

Nevím, jestli je toto tvrzení úplně pravdivé. Z těžké práce má strach líný člověk, protože ho to samozřejmě stojí nějakou námahu, nějaký čas, který mohl strávit v křesle u televize nebo u počítače. Možná by se sem dala zahrnout i práce, u níž se musí přemýšlet; opět dotyčný musí vyvinout úsilí a zabírá to jeho čas. Ale jak se říká, bez práce nejsou koláče a kdybychom nic nedělali, nic by nebylo, koneckonců ani ta televize nebo ten počítač. A s tím, že musíme pracovat, se musíme smířit. S těmi řečmi to ale bude složitější.

Ať už se bavíme s člověkem, kterého známe nebo neznáme, ať už ho máme rádi nebo ne, ve většině případů je zabijákem komunikace fakt, že si s dotyčným nemáte co říct. Jistě to všichni dobře znáte. Takové ty trapné chvíle ticha, které skončí nahodilým tlachání o počasí. Z vlastní zkušenosti ale vím, že ne vždy je nutné ze všech sil navázat konverzaci. Jsou takoví lidé, kteří se o to snaží, ale pak jsou i takoví, kterým tyto promlčené chvíle nevadí a ví, že je někdy lepší mlčet než tlachat nesmysly. K těm se řadím i já po jisté zkušenosti. Zažila jsem právě takovou situaci a nebylo to vůbec příjemné. Někdy zkrátka stačí společnost příjemného člověka.

Nemyslím si ale, že by se toto přísloví dalo pochopit pouze doslova tak, jak je napsáno. Mohlo by mít i jiné významy. Mně se například vybavilo to, že nezáleží na vnějších hodnotách člověka, ale na těch vnitřních. Ano, nevypadá to na první pohled, že by to spolu nějak souviselo, nezní to nijak podobně, pokusím se to však vysvětlit.
Slyšeli jsme to již mnohokrát v životě: Nezáleží na tom, jak člověk vypadá, ale jaký je. Mohli bychom si položit otázku: Co to je krása? Co to znamená být krásný? Podle mého je každý svým způsobem krásný a záleží jen na úhlu pohledu. Záleží jen na vás a vašem úhlu pohledu, ale také na vašich vlastnostech - dokážete například odpouštět? Pokud ano, hned vidíte člověka lépe. Z toho vyplývá, že vnitřní a vnější hodnoty člověka se prolínají. A z toho se pak stává ta jedinečná krása konkrétního člověka a je jen na nás, jestli ji uvidíme, nebo ne.

Závěrem bych to shrnula tak, že přísloví "Neměj strach z těžké práce, ale z prázdných řečí." obecně pojednává o tom, že duševní námaha je mnohem náročnější než ta fyzická.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Terka, 25.04.2012

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Čínské přísloví: "Neměj strach z těžké práce, ale z prázdných řečí."Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­