ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.78
Hodnoceno: 18x Prosím, ohodnoť práci

Čínské přísloví: "Líná žena se snaží odnést všechno najednou."

Hned na začátku bych toto přísloví upravila na: "Líný člověk se snaží odnést všechno najednou." Protože když je někdo líný, nezáleží přece na tom, jestli jde o ženu či muže. Pak bych již s tímto příslovím souhlasila, myslím, že ho ani nemůžete vyvrátit.

Představte si, že jste se právě vrátili z dovolené a stojíte před domem s pěti kufry, vy ale bydlíte ve čtvrtém patře. Buď můžete do každé ruky vzít jeden kufr a třikrát si vyšlápnout čtyři patra, nebo můžete nějakým záhadným způsobem pobrat všechny kufry naráz a jít jen jednou. Líný člověk by si pravděpodobně vybral druhou možnost, myslí si, že ušetří čas a vynaloží menší úsilí, ale ne vždy to může dopadnout dobře pro jeho zdravotní stav.
Můžete si říct: "Líný člověk je chytrý, má vše promyšlené. Proč by se se vším tolik zaobíral, když to může udělat jednodušeji?" Ale co je jednodušší, nemusí být vždy tou správnou volbou. Je tu totiž možnost, že mu po cestě jeden z kufrů vypadne. V tom případě bude muset všechny ostatní položit a pro spadlý kufr se vrátit. Teď už způsob vzít vše najednou nevypadá tak dobře.

Ale co je to vlastně lenost? Je to nechuť k pohybu, námaze a nepohodlí?
Ano, a rozhodně bychom ji zařadili mezi horší vlastnosti. Mezi vlastnosti, které každý z nás má. To je na lenosti nejhorší - nedá se potlačit. Přemoci ano, ale pocit, že musíme dělat něco, co nechceme, zůstává.
A možná proto nás lenost nutí dělat vše rychleji, vzít všech pět kufrů najednou i s rizikem, že spadneme a zlomíme si nohu.

Důvodem vynalezení automobilu bylo překonání větší vzdálenosti rychleji a kupříkladu domácí spotřebiče mají ušetřit čas při úklidu. Bohužel, v dnešním uspěchaném světě se času stále nedostává. A možná proto se někteří lidé snaží pobrat vše najednou. Ne proto, že by byli líní, ale proto, že jednoduše nemají času nazbyt.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Eva, 25.04.2012

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Čínské přísloví: "Líná žena se snaží odnést všechno najednou."Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­