ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Čím prospívá skauting dnešní společnosti?

V knize Základy junáctví od Antonína Benjamína Svojsíka se dočteme o tom, jak má správný junák vypadat i jak se má chovat na veřejnosti. To je, dalo by se říci, dobrým základem toho, čemu říkáme společenské chování neboli etiketa.

Myslím si, že skauting žije v každé společnosti, vždyť bratry a sestry skauty vídáme ve vrcholné politice, mezi herci a režiséry, dokonce i jako astronauty ve vesmíru...
To, co společnost určuje, je chování lidí. Zde bychom mohli uvést tři principy: chování k sobě samým, k druhým lidem a k Bohu, či jinému nadpřirozenu, kterému každý říká jinak.

Nesmíme zapomenout, že skauting je hnutím výchovným, tedy že kdokoliv jím propluje byť jen jako vlče či světluška, zanechá to na něm stopu, nesmazatelné znamení v duchu skautských ideálů. Přinejmenším si bude pamatovat ono společenské minimum, kterému jsme jej učili, ale hlavně budou to zážitky s tím spojené, protože skauti se učí hrou a prací, učí se společně vycházet, učí se být lepšími členy nejen své smečky či družiny, ale celé společnosti, a to je právě to, čím skauting prospívá dnešní společnosti. To, jak lenivé děti pohlcené kybernetikou přetváříme v lidi milující přírodu, ale hlavně lidi přímé, kamarádské, dělající dobré skutky. Ano, právě v tomto okamžiku přebírají jakousi zodpovědnost za svět tím, že slíbili chovat se podle skautského desatera, jež je má provázet na cestě celým jejich životem.

Pokud tedy vedeme děti a mládež, vedeme je ke všem těm správným věcem a určujeme jim směr životní cesty, po které zanedlouho půjdou sami, prokazujeme tím jakousi službu společnosti... Když budeme dětem a mládeží příkladem, povedeme je přinejmenším k tomu, že v budoucnosti se budou chovat tak, jak to viděli u nás-skautů.

Společnost potřebuje skauting, jako skauting potřebuje společnost.
Vysvětlím. Skauting potřebuje společnost, protože společnost tvoří lidé a skauting vše staví na lidech, na jejich zájmech, vztazích na lidském životě vůbec. A společnost? Ta se sice většinu své existence vyvíjela sama, ale s příchodem skautingu byla o něco obohacena a je obohacována znovu a znovu s příchodem nových a nových členů, kteří se snaží dělat vše pro to, aby zde na zemi bylo vše v nastoleném pořádku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Nela Trnčáková/Nelmen, 31.05.2017

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Čím prospívá skauting dnešní společnosti?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­