ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.16
Hodnoceno: 69x Prosím, ohodnoť práci

Cestování v čase

OSNOVA:

I.a) Námět
II.a) Touha cestovat v čase
b) Následky
c) Možnost rozumného užití
III.a) Je to možné?

Moje úvaha se bude zabývat cestováním v čase. K tomuto tématu mě přiměl film Osudový dotek, v originále The Butterfly Effect.

Myslím, že každý člověk by toho chtěl ve svém životě mnoho změnit, mít tu moc vrátit se o pět, deset let zpátky a něco udělat úplně jinak. Bohužel - nebo spíš naštěstí - tuto schopnost nemáme. Pro jednotlivce by to bylo něco naprosto úžasného. Mohl bych se setkat s těmi, kteří již nežijí a varovat je před tím, co je zabilo.

Ovšem nedokážeme si představit, co všechno by to změnilo v současnosti. Možná by to byly drobnosti, ale možná by to byla naprosto jiná současnost, ve které už bychom nebyli doma. Byla by to pro nás jiná realita. Myslím, že v horizontu několika set let by jedna malá změna v minulosti mohla totálně změnit svět nebo alespoň lidi, kteří by tam byli, nebo spíš nebyli. Například by se někdo někde zdržel o chvíli déle a už by se nikdy nesetkal s člověkem, kterého by jinak normálně potkal. Dejme tomu, že by se zrovna mělo jednat o osudovou lásku a ten člověk by s ní v budoucnu měl děti. Takhle by na svět nikdy nepřišli jejich děti, vnoučata, ani žádní další potomci. Co by tato drobnost udělala v řádu dejme tomu 300 let? To se můžeme jenom domnívat, ale ovlivnilo by to životy několika tisíců lidí na celé planetě a minimálně několik set lidí by vůbec nežilo - nikdy by se nenarodili. A tohle všechno by se stalo jen kvůli hloupým 10 minutám, co byste klidně nechtěně někoho v minulosti zdrželi. To vše by způsobil jeden člověk, jenž by cestoval v čase a takových chyb by nejspíš udělal mnohem více.
A teď si představte, že by tuto schopnost měli všichni lidé stejně jako možnost jezdit v autě. Jak by potom vypadal svět? Naštěstí bychom to asi nevnímali, protože bychom brali tu současnost, ve které bychom žili, jako samozřejmost. Ovšem v každé chvíli by současnost měnila svůj "vzhled" a jednou bychom se taky dost možná probudili a vůbec už tady nebyli jen proto, že by dejme tomu nějaký chlápek "sbalil" moji matku a ona by tak vůbec nepoznala mého otce...
Prostě by nastal chaos v časoprostoru. Z tohoto důvodu se domnívám, že bude nejlepší, když tato schopnost lidem nebude nikdy udělena - tedy spíš že nikdo nezjistí, jak prostoupit časoprostorem.

Pokud by přece jenom měla být využívána, tak na to, aby se zamezilo válce, epidemii smrtelné nemoci a jiným, například živelným, katastrofám. V takovém případě by to mohlo zachránit statisíce lidí a možná celé lidstvo. Ovšem v ruce jedince by to způsobilo nezvratné škody. Proto i kdyby někdo vymyslel "stroj času", a byl by to zodpovědný vědec, tak by nikdy nesdělil veřejnosti, co vynalezl, protože by si byl vědom důsledků svého vynálezu.

Co tedy myslíte, bude se jednou moci cestovat v čase? Já se domnívám že ano, a možná dokonce i někdo už ví jak, ale my se o tom těžko nedozvíme.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vencak, 10.11.2008

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Cestování v časeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­