ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.59
Hodnoceno: 122x Prosím, ohodnoť práci

Čest a sláva na prodej?

Čest a sláva na prodej? Jak by přeci ne? Vždyť žijeme v době, ve které můžeme vlastnit za určitou částku pozemek na Měsíci a ani moře či ostrovy nejsou výjimkou. Pokud se nad tím do jisté míry zamyslíme, zjistíme, že je to věc nemožná.

V dobách, kdy lidé neměli žádné peníze na to, aby si kupovali věci pro své pohodlí, v dobách, kdy místo hloupého rádia poslouchali zpěv ptáků a kdy materialistické hodnoty nebyly na nejvyšším stupni mezi lidskými hodnotami, si lidstvo bylo vědomo skutečného významu slov, jako jsou čest a sláva. Lidé v té době považovali čest a slávu za hodnoty opravdu vydřené a především čisté!

Domnívám se, že jak čas plynul, význam těchto slov se zkalil a z průzračné tůňky se stala tůňka bahnitá. Slova čest a sláva vyslovovaná v dnešním světě se stala stínem slov dřívějších.
V hlavě mi utkvěl známý citát: "Za čest a slávu život položím." Citátem dnešní doby by mohlo být: "Pro peníze život položím."

Myslím, že pravá čest ani pravá sláva na prodej být nemohou, jelikož pravý význam těchto slov tomu odporuje.
Co je pro nás dnes sláva? Pro mnohé asi to, že člověk podepisuje autogramy a každý měsíc je na stránkách bulvárního časopisu. To není sláva. Skutečná sláva je podložena skutky, nikoliv penězi.
Co je skutečná čest? Myslím, že čest ve svém pravém smyslu je ctností nejvyšší. Čestný člověk není ten, co je čestný na povrch. Abychom se mohli čestnými nazývat, je nutné být čestnými i uvnitř. Takový čestný člověk svou čest prodat nemůže. Stejně jako slavný svou slávu.

Podle mého názoru je to se slávou i ctí stejné. Je možné doopravdy vlastnit něco, co není naše? Takový prodejce by pak nebyl čestný ani slavný, byl by jím jen pro ty, kteří neví, co to čest a sláva je.

Domnívám se, že pro moderního člověka na prodej tyto hodnoty tedy jsou. Chybou však je, že pozorujeme odraz a ne jejich zdroj. Nechápeme podstatu věci a díky tomu je pro nás vše na prodej.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mysticial, 28.04.2012

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Čest a sláva na prodej?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­