ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.92
Hodnoceno: 49x Prosím, ohodnoť práci

Čas v době dnešní a minulé

Položme si otázku, proč máme tak málo času dnes a jestli bychom ho měli více v 90. letech minulého století. V dnešní době lidé žijí jinak než v dobách minulých. Život se na ulicích zrychlil a mnozí nemají čas ani na svoji rodinu. Zatímco před pár lety se lidé více věnovali rodině a kariéra pro ně nebyla až tak důležitá, dnes je tomu přesně naopak, nebo si to alespoň většina myslí.

"Nemám čas!" Tuhle větu slýcháváme poměrně často. Ale je tomu opravdu tak? Když nad tím zauvažujeme, zjistíme že není. Moderní doba ovlivňuje člověka. Chodí do práce či školy, ale po této povinnosti se vše mění.
Dítě z dob minulých se po škole sešlo s kamarády nebo si přečetlo oblíbenou knihu. Pomohlo staršímu, když potřeboval. Poté co přišlo domů, čekala tam na něj matka s otcem a teplou večeří. Rodiče dbali více na jeho vzdělání a sami s ním probírali učivo. Věnovali se mu co nejvíc to šlo a užívali si spolu spoustu zážitků. Pokud přišlo se špatnou známkou, káráni ho neminulo.
A co dnešní dítě? To přijde domů a místo, aby šlo na chvíli ven, pustí si zpravidla počítač či televizi. Díky dnešním vymoženostem si raději povinnou četbu nahradí zfilmovanou podobou. Druhý den se pak ve škole omlouvá paní učitelce, že nemá domácí úkol nebo že se nemohl naučit, neboť neměl dostatek času. Starší člověk ho musí ještě prosit, jestli by mu nemohl pomoci. Přijde-li domů se špatnou známkou, dostane se mu jenom nepříjemného seřvání. Pro dítě je však zlé, když jeho rodiče dělají to samé. Radši se baví a dítěti nevěnují skoro žádnou pozornost. Tohle zažívá v této době mnohem více rodin na celém světě než v 90. letech minulého století.

Podle mého názoru je času spoustu a svět se nezrychlil. Bohužel čas využíváme neúčelně, a proto si ani nevážíme, jaké možnosti dnes máme na rozdíl od doby minulé. Řekl bych tedy, že co se užití času a chování lidí týče, minulá doba byla v těchto ohledech lepší.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Nix, 04.05.2010

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Čas v době dnešní a minuléMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­