ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.51
Hodnoceno: 582x Prosím, ohodnoť práci

Anorexie aneb Co je ideál krásy 21. století?

Titulní stránky časopisů, to je to, co nás upoutá. Krásná, rovnoměrně opálená těla, bez jediného pupínku...a především tak nádherně štíhlá. No řekněte sami, která z nás netouží vypadat tak božsky jako ta modelka z titulky v Cosmopolitanu?

Nasadíme tedy tvrdou dietu, pilně cvičíme, zaplatíme si drahé solárium a čekáme na efekt. Ale proč stále nevypadáme tak dokonale? Tak pro jistotu přestaneme jíst úplně, nebo v minimálním množství. Jak malý krůček stačí k tomu, abychom spadly do pekel. Začíná to shozeným kilem, dvěma, pěti...každý nás chválí, jak jsme zhubly, a to se nám líbí, že? Hubneme dál...až se nám vytratí menstruace; nejvyšší čas hodit zpátečku, nemyslíte? Ale v tomto stadiu většinou už jsme posedlé dokonalou postavou a ďábel zvaný Ana nás má pevně v rukou. A už nás jen tak ze svých spár nepustí.

Honba za štíhlou postavou nás dovádí ke stále častější návštěvě váhy. Ručička ukazuje čím dál menší čísla. A když náhodou přibereme pár deka, utíkáme do lékárny pro projímadlo, které si vezmeme jako večeři. A pro jistotu, kdyby náhodou ještě v žaludku něco zbylo ze včerejšího obědu - půlky jablka - strčíme si prst do krku. Nechutné a nepochopitelné? Ano. Ale toto všechno jsou některé z nás schopné udělat kvůli trendu dnešní doby.

Důvod, proč v minulém století byla mola na módních přehlídkách plná modelek s chlapeckou postavou? Jednoduché... Množství módních návrhářů s homosexuální orientací, kteří preferovali chlapecké tvary. A jak docílit těchto předpokladů k úspěšné kariéře v tehdejší době? No přeci hladověním. Tento trend v podstatě odstartovala v 60. letech minulého století modelka, známá pod jménem Twiggy. Při výšce 169 cm vážila pouhých 41 kilogramů. V historii snad 1. anorektičkou byla slavná princezna Sissi a známou bulimičkou pak princezna Diana.

Kolik mladých lidí umírá kvůli trendu štíhlosti? Modelky umírají přímo na molech na selhání srdce z podvýživy. Tak ale proč toto nikdo nedokáže zastavit? Proč ženy s krásnou ženskou postavou a 65 cm v pase jsou považovány za tlusté? A kdo vlastně proboha vymyslel ty blbé ideální míry 90-60-90? Proč předváděné modely na módních přehlídkách jsou ve velikosti 34? Nad tímhle vším mi zůstává rozum stát.

V poslední době je populární americká soutěž Amerika hledá topmodelku. Ač je to reality show dosti uhozená, sledovala jsem to. Proč? Jedna mladá, pohledná americká dívka s trošku plnějšími tvary se rozhodla prorazit ve světě modelingu a pokusit se vymýtit lidem z mysli to, že modelka musí mít ideální míry. Její odvážnost byla obdivuhodná. Hrozně moc jsem jí fandila, aby to dokázala, ale bohužel to nedotáhla až do konce.

Možná by bylo fajn, kdyby si mladé holky při prohlížení katalogů a časopisů více uvědomovaly, že žijeme ve 21. století, moderní technologie se rozvíjí a počítače dokážou téměř zázraky. Jak to souvisí s tématem? Velmi spjatě. Ta modelka, co na nás kouká z titulní strany v Cosmopolitanu, je bezpochyby krásná, štíhlá, ale než tahle fotka spatřila světlo světa, byla krásně upravena do konečné podoby ve známém programu Adobe Photoshop. Existují lidé, kteří tenhle program ovládají na výbornou a dokážou z člověka vytvořit díky jeho možnostem úplně někoho jiného. Dodají tělu krásnou bronzovou barvu, uberou kilogramy, přibarví vlasy apod.

Kdo podporuje anorexii? Jsou to především módní návrháři tvořící ultra mini modely. Když se dívka nevleze do velikosti 34, má smůlu. Je označena za tlustou a doporučuje se jí zhubnout. Dále to jsou již zmíněné časopisy, ve kterých nacházíme jen štíhlá, nutno podotknout, zpravidla počítačově upravená těla. Ale také jsou to muži, kteří svými občasnými a nemístnými poznámkami můžou klidně svou přítelkyni i zabít.

Oblíbené a často osudné věty mužů: "Nechceš začít něco dělat, abys neměla takové boky, aby ti ty tanga víc slušely?" Na takové dobráky, kteří nám radí, co máme dělat, aby nám něco více slušelo, je nejlepší se vykašlat. Jinak do pekla, zvaného Mentální anorexie, nebo bulimie spadneme také, ze kterého už ale není úniku. Možná bychom byly ty šťastné, které se vyléčí, avšak jen na povrchu. Uvnitř to v nás zůstane navždy. Mentální anorexie je psychická nemoc, a ty se léčí nejhůře...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla, 09.10.2008

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Anorexie aneb Co je ideál krásy 21. století?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­