ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.52
Hodnoceno: 23x Prosím, ohodnoť práci

Interview s Lakomcem od Moliéra

Setkáváme se s panem Harpagonem, významným pařížským občanem, a nesmírně si vážíme jeho ochoty a obětavosti poskytnout naší redakci "Peníze, nebo život" jedinečné interview.

Pane Harpagone, jak se vám v tomto období daří?

Inu, daří se mi dobře. Podařilo se mi provdat dceru i syna a nevydal jsem na to jediný haléř! To je umění, co? To se musí umět, hochu, to jsou zkušenosti a léta dřiny! Víte, není tak snadné pořád hledat, kam je po baráku možno uložit penízky. Samí budižkničemové se tu potulují. Člověk už nemůže věřit nikomu. Ani sám sobě!

Vaše dcera Eliška je již šťastně vdaná, stejně i váš syn Kleant je ženatý. Nechystáte se také vy oženit?

To tak! Aby mi zase někdo penízky z domu vynášel! Teď, když jsem se těch dvou tak úspěšně a po tolika letech vlastního odpírání zbavil! To by byly pořád pečené husičky, jatýrka, klobouky s peřím a kdovíco ještě. Nikdy!

Nemáte strach z toho, že zůstanete sám?

To jsou mi otázky! Jistěže nemám. Já a moje penízky. Moje penízky a já. To je pravý a jediný svazek. Ty nám závidíš? Co?
Počkej! Nic jsi mi neukradl?

Co bych vám kradl?

Sem pojď, ať se podívám! Ukaž ruku!

Tak se podívejte!

Tu druhou!

I tu druhou...

Všecky!

Tak se podívejte, pane Harpagone.

Jiné nemáš? Tak táhni s pánembohem ke všem čertům! Příležitost dělá zloděje!

V tomto okamžiku se s potěšením loučíme s panem Harpagonem. Bylo nám opravdovou ctí moci na vlastní oči vidět a slyšet toto individuum. Spatřit zničující moc peněz, kterou mají, když jim dá člověk nadměrnou důležitost. A proto mottem naší redakce zůstává: "Peníze, nebo život. Volím život!"

A jako vždy pro všechny, kterým se nedaří mít své touhy po penězích (i pro právě prchajícího pana Harpagona, jehož pronásleduje stihomam, že mu právě v tuto chvíli někdo vykrádá dům) "na uzdě", máme v nabídce dvě možnosti pomoci:

  1. Bůh (= pravá svoboda) - najdeš v Bibli a ve svém srdci
  2. pan Chudobka - psycholog specializovaný na patologické lakomství

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Interview s Lakomcem od MoliéraMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)