ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.30
Hodnoceno: 30x Prosím, ohodnoť práci

Interview s Karlem Čapkem

Jak jsem se tak procházel v Malých Svatoňovicích, narazil jsem na známého českého spisovatele, novináře a překladatele Karla Čapka. A věřte tomu, nebo ne - souhlasil s malým rozhovorem.

Dobrý den, jsem Tomáš Tippelt, místní reportér, mohl byste mi prosím odpovědět na několik otázek?
Ale velice rád.

Pane Karle, prozradíte nám něco o svém životě?
Narodil jsem se v Malých Svatoňovicích, avšak brzy jsem se s rodiči přestěhoval do Úpice. Studoval jsem na gymnáziu v Hradci Králové, ale kvůli odhalení jsem musel přestoupit do Brna. V roce 1915 jsem ukončil studium na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, poté jsem studoval filosofii v Berlíně a Paříži.

Řekl byste nám něco o svém raném působení ve 20. letech?
V březnu 1917 jsem se stal členem redakční rady časopisu Národ a rovněž soukromým učitelem pana Prokopa Lažanského. V květnu jsem s Lažanskými odjel na jejich zámek v Chýších u Žlutic. Službu u nich jsem skončil 30. září 1917 a již 22. října 1917 jsem se společně se svým bratrem stal redaktorem Národních listů. A v létě roku 1920 jsem se seznámil s Olgou Scheinpflungovou, mojí budoucí manželkou.

Nevzpomněl byste si na nějaké ze svých výtvorů?
No, řeknu Vám, bylo jich hodně. Ale nějaké zajímavé vyberu: z prózy například Zářivé hlubiny nebo Boží muka, z dramat R.U.R. či Bílou nemoc, za zajímavé považuji i cestopisy Italské listy a Obrázky z Holandska...

Ale psal jste i pro děti, že?
Ano, pro děti jsem také psal - třeba Dášeňku, Devatero pohádek nebo Měl jsem psa a kočku.

Rovněž vím, že jste autorem několika citátů. Mohl byste nám jeden z nich teď přednést?
Jistě, rád. Můj citát zní: Proč u všech všudy nejsem komunistou? Protože mé srdce je na straně chudých.

Děkuji Vám, pane Čapku, za milý rozhovor.

Loučí se s Vámi Tomáš Tippelt z Malých Svatoňovic.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Apolo, 10.05.2011

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Interview s Karlem ČapkemMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­