ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.10
Hodnoceno: 21x Prosím, ohodnoť práci

Ve městě údivu - Barcelona

Minulé letní prázdniny jsme se s maminkou vydaly na dovolenou do Španělska. Jeden den ze zájezdu jsme věnovaly výletu do Barcelony a stálo to za to!

Už během cesty autobusem jsme mohly pozorovat neobvyklé stavby nebo některé památky. O hodinu později jsme dojely až k chrámu s názvem Sagrada Família neboli Chrám svaté rodiny. Tato skvostná stavba zaujme nejenom výškou a svou monumentálností, ale především netradičností a stylem, ve kterém je postavena. Architektem je Antoni Gaudí, který stavbu nedokončil, a proto je zčásti vystavěna ve stylu 19. století a mladší část má velmi blízko k novodobějšímu stylu, jelikož se staví stále. I když se architekti snaží zachovat původní myšlenku Gaudího a dostavět chrám tak, aby byl co nejpodobnější původnímu záměru, z mého pohledu se jim to příliš nedaří. Chrám působí z části jako historická památka a z části jako novodobá kopie Sagrady Famílie.
U Gaudího se na chvíli pozastavíme a přiblížím vám další z jeho známějších staveb - Park Güell. Tento park byl původně navržen jako zahradní město, ale postupem času se z něj stal městský park. Gaudí se uměl "vyřádit" ve všech směrech a všímal si každého detailu. Nadchlo mě, když některé sloupy svým tvarem připomínaly stromy. Pozornost vábily i sochy, jež byly cele pokryty barevnými mozaikami a nádherně spolu ladily a přidávaly celému parku šmrnc. Nejzajímavější a nejpohodlnější byla ovšem lavička. Lavička, která byla dlouhá asi patnáct metrů a byla různě zohýbaná. Tvar sedátka byl rovněž neobyčejný a pojí se s ním krátký příběh. Co se povídá, poprosil Gaudí jednoho dělníka, aby se na ještě měkkou hmotu, která se měla později stát lavičkou, posadil co nejpohodlněji, a tím jí dodal správný tvar k sezení. Dělník, po práci již velmi vyčerpaný, se do lavičky jakoby sesunul a rozvalil. Představte si, že jste doma u televize, napůl sedíte a napůl ležíte v největší pohodičce. Takhle nějak to bylo, akorát v lavičce od Gaudího, jež si mě svým nápadem ihned získala.

Co se týče Barcelony, je toho zde mnohem více na pozorování a divení se. Z Chrámu svaté rodiny byla vidět stavba, která už svým zjevem vyloudila na tváři každého úsměv. A když jsem se později dozvěděla, že jí turisté i místní lidé říkají okurka, musela jsem se usmát docela. "Okurka" je jedna z moderních staveb Barcelony, která je zajímavě zakomponovaná ve středu dění a funguje jako telekomunikační věž.

Znovu jsme nasedly do autobusu a dostaly se do přístavu, který je pro Barcelonu významným dopravním uzlem a leží ve čtvrti Port Vell. Součástí přístavního komplexu bylo pro nás velmi přitažlivé obchodně-kulturní centrum Maremagnum. Obrovská spousta obchodů na sebe nenechala dlouho čekat a my jsme se nahrnuly dovnitř. Byly jsme však brzy nemile překvapené. Obchody s oblečením vypadaly úděsně. Zboží bylo sice krásné, ale člověk se musel brodit hromadou různých kusů oděvů, aby se vůbec prodral někam dál. Když jsme dostaly hlad a chtěly se najíst v našem oblíbeném McDonaldu, nevycházely jsme z údivu. Bylo to ještě horší než v obchodech. Spousta nedojedených zbytků, ubrousků a sáčků se válela po zemi a na stolech to vypadalo, jako by tam právě pojedlo stádo vepřů. To nás dostatečně znechutilo a abychom si nezkazily příjemný dojem z Barcelony, vydaly jsme se zpátky do přístavu a vychutnávaly si vůni moře. Myslela jsem na krásně prožitý den a v té chvíli jsem si slíbila, že se tam jednou znovu podívám...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: petuliczech.kac, 22.04.2010

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Ve městě údivu - BarcelonaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­