ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.15
Hodnoceno: 13x Prosím, ohodnoť práci

Vánoční reportáž: Třebechovické muzeum betlémů

OSNOVA:

I.Kam na výlet?
II.Umístění muzea
1. Rekonstrukce prostor
2. Důvod návštěvy muzea
III.Otevírací doba a cena

V období téměř dvoutýdenních vánočních prázdnin je nejvhodnější doba si vyjet někam na výlet. A tematický, tedy vánoční výlet se zdá jako nejlepší volbou!
Já osobně jsem s rodinou navštívila, tradičně jako již každý rok, Třebechovické muzeum betlémů, o kterém dnes bude tato moje reportáž.

Muzeum se nachází v menším městečku Třebechovice pod Orebem v Královéhradeckém kraji na pravidelném obdélníkovém náměstí. Při příjezdu do města si určitě povšimnete navigačních cedulí, tudíž najít toto místo by neměl být pro nikoho žádný problém. Parkovacích míst v okolí se také nachází dost, ať už placených či neplacených.

Kdo navštívil muzeum před rokem 2013 a nyní opět, může být lehce zklamán, nebo naopak překvapen. Muzeum totiž od tohoto roku sídlí v nové, modernější budově. Mně osobně se původní prostory líbily více, ať již uspořádáním jednotlivých betlémů v místnosti či atmosférou, kterou podporovaly vánoční koledy. Ale na druhou stranu nyní organizátoři více mysleli na informovanost návštěvníka. Z tabulí visících na zdi se můžeme dozvědět spoustu zajímavých poznatků o muzeu.

Říkáte si, proč muzeum navštívit?
Můžeme zde vidět betlémy z různých materiálů, například z chleba, dřeva či papíru, i různé techniky zdobení, jako je polychromie či ponechání sestavy ve své přirozené podobě.
Ale opravdovým skvostem, který zde můžete spatřit, je pohyblivý třebechovický betlém, jenž byl roku 1999 prohlášen národní kulturní památkou. Před více než sto lety jej sestavil sedlák Josef Probošt se svými dvěma spolupracovníky, tedy řezbářem Josefem Kapuciánem a sekerníkem Josefem Frimlem.
Betlém je ve svém oboru velkou raritou. Několikrát byl vystavován v zahraničí a v roce 1970 jej na výstavě Ideal Home Show v Londýně zhlédla i anglická královna Alžběta.
V betlému můžeme pozorovat celou scénu utrpení Páně, včetně snětí Ježíše z kříže. Mechanismus je spouštěn každých třicet minut a je komentován poučující audionahrávkou.

Otevírací doba muzea určitě přijde spoustě lidí vhod, je totiž otevřeno celoročně i o státních svátcích, a to od úterý do neděle. Vstupné 60 Kč na osobu určitě obětuje každý, kdo má chuť vidět takovou krásu, kterou nám závidí i ve světě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Vánoční reportáž: Třebechovické muzeum betlémů







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)