ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

    Ceska posta
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.73
Hodnoceno: 11x Prosím, ohodnoť práci

Rosa klub - 14. výstava růží a květin

O růžích se vždy říkalo a stále říká, že jsou to královny květin. Když rozkvetou, honosně se rozhlíží po kraji a čekají, až přiletí nějaká včelka či přijde nějaký člověk, kterého vůně natolik okouzlí, že si ji vezme do vázy domů. Ale jsou i takové růže, jež na první pohled člověka odradí svými obrovskými trny nebo podivně větveným keříkem či ošklivým střapatým květem. Přesto každá růže je něčím zajímavá.

A tímto tématem se zabývá nemalá skupinka lidí, jakýsi klub zvaný Rosa klub. Rosa klub - to je uskupení lidí se stejným zájmem, jímž se staly květiny. Hlavní část sídlí v Praze, v menších městech můžeme nalézt jeho pododdělení. Členem jednoho takového malého klubu jsem i já. Sídlíme ve velkém průmyslovém městě - v Kralupech nad Vltavou. Již od raného dětství jsem s rodiči tento klub navštěvovala a zajímala se o květiny. Každoročně Rosa klub Kralupy nad Vltavou pořádá na zámku Veltrusy výstavu růží a jiných květin, a jako každoročně, ani já jsem nechtěla chybět. Já si totiž jen tak něco nenechám ujít...

Výstava se konala ve dnech 12. a 13. července 2008 a byla uvedena na počest 40. výročí založení Českého rosa klubu.

Již ve čtvrtek a pátek před výstavou jsem se zúčastnila zdlouhavé a občas i trochu nudné přípravy - aranžování květin do váz, ozdobné dekorace na stěnách a nejdůležitější částí se stala příprava na soutěž o "Růži roku 2008". Soutěže se zúčastnilo několik českých růžařských školek - manželé Chroustovi ze Dvoru Loucká, manželé Pelcovi ze Sobotky, pan Macháček z Prahy 4 - Kunratice, botanický ústav Průhonice a další. Soutěžních exemplářů zde bylo na výběr asi 350. V pátek v pozdních večerních hodinách byla příprava dokončena a v klidu jsme se rozprchli do svých domovů.

Druhého dne ráno (v sobotu) bylo v 09:30 slavnostní zahájení výstavy, vše doprovázel koncert dechového orchestru Vinšovanka. Na zahájení byli pozváni převážně sponzoři z okolních měst. Byl zde přednesen i slavnostní proslov z úst naší vedoucí - paní Thůmové a dále zástupkyně starosty města Veltrus. Následoval letmý potlesk, přestřižení stuhy na zahájení a přípitek šampaňským. Poté sponzoři měli možnost dobře si prohlédnout výstavu, následovalo focení a od 10 hodin byla výstava oficiálně otevřena pro veškerou veřejnost. Skládala se celkem ze dvou obrovských sálů a jedné menší místnosti. V nejzadnější místnosti byl již zmiňovaný sortiment soutěžních růží, v blíže položené místnosti byla umístěna velká aranžmá. Ke zhlédnutí zde byly obrovská pyramida z růží uprostřed a další jednotlivé výtvory dokola celého sálu. Některé květiny byly vypěstovány na našich zahrádkách, jiné zakoupené v okolních květinářstvích. Ve vstupním sále byla umístěna pokladna a malá prodejna květin, jíž nám daroval botanický ústav z Prahy - Průhonic. Během dvou dnů se zde vystřídalo přes 2000 návštěvníků. Bohužel nás trápilo ošklivé deštivé počasí, přesto byla výstava velmi povedená. V neděli ve 14 hodin se uskutečnilo vyhodnocení soutěže o "Růži roku 2008" - vyhrála růže od malopěstitele Mirka Habrycha z Pavlova.

Vedení zámku také nabízelo návštěvníkům prohlídku historických skleníků a zahrad i výstavu v objektu zvaném Špejchar. K vidění zde byly historické kočárky, panenky a pohlednice. Samotný zámek otevřen nebyl kvůli povodním v roce 2002. Doposud není zcela opraven. Jako na každé větší akci, ani zde nesměli chybět novináři. Bylo zde několik mladých novinářek například z MF Dnes, dále z kralupského a mělnického deníku i několik lidí z místního rozhlasu. Směsice ostatních návštěvníků byla různorodá - od malých miminek v kočárku, přes školáky, dospělé i důchodce. Nejvíce mě zaujala skupinka zrakově postižených lidí, jež si výstavu i přes svůj handicap nenechali ujít a přišli. I vůně květin dokáže očarovat. Každý návštěvník nám mohl své připomínky či pochvaly sdělit osobně nebo se navěky zapsat do klubové kroniky.

V neděli se výstava uzavírala okolo 17. hodiny. Poté následoval velký úklid. Vše nepotřebné a odkvetlé se naházelo do velkých černých plastových pytlů, některá zachovalá aranžmá jsme si odvezli do svých domovů, vázy jsme dočista omyli a naskládali zabalené v novinách do předem připravených beden. Kolem 21. hodiny jsme se již vraceli domů.

Celkový dojem z výstavy byl velmi povedený. Tak snad zase za rok. Už se moc těším.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: wewerka, 02.04.2009

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Rosa klub - 14. výstava růží a květinMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­