ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

Ceska posta    
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.92
Hodnoceno: 51x Prosím, ohodnoť práci

Praha pod vrstvou času aneb Zamilovaný Jan Neruda

Česká moderní věda vynalezla stroj, který umožňuje cestování v čase, tzv. ČASOSTROJ. Já jsem první z odvážlivců, kteří se odhodlali stroj vyzkoušet. Stačí zmáčknout knoflík a stroj nás přenese na námi zvolené místo.

Je léto roku 1870, nacházím se před Karlovým mostem ze strany nynějších Karlových lázní. Lidé kolem mě procházejí, aniž by si povšimli mého oděvu, který není zrovna dobový. Skloněné hlavy kolemjdoucích značí vlastní zahleděnost. Slyším zpěv harmonikářů: "Tralala, kdybys byla moja!" vyřvává jeden z nich. Z dáli se ke mě nesou hlasy dětí koupajících se ve Vltavě. Je čistá! Slunce hřeje. Harmonikáři se polévají vodou, aby se zchladili. Cítím pach jejich alkoholem nasládlého dechu. Nějaký pobuda ode mě žebrá peníze, dávám mu ty své. On je v zápětí vyhazuje do řeky. Jsou pro něj bezcenné.
Na konci mostu mě staví muž, prý abych zaplatil za přechod přes most. Divím se a podávám mu svou bundu. Stařík ji pokládá na zem a sedá si na ni.
Vůně pečiva značí blízkost lidských obydlí. Kolem mě projíždí žena na bicyklu málem mě srazí. Přede mnou se dohadují tři mládenci. Schyluje se ke rvačce. Chci jim zabránit, ale oni už leží na zemi v jednom kutálejícím se klubíčku. Využívám zvednuvšího se prachu, abych ukradl prádlo visící na šňůře. Paní jdoucí kolem nadává. Její hlas následují dlouhé ozvěny. Tři uličníky zastavuje až příchod jejich rozčilené matky.
Procházím Nerudovou ulicí, která se ještě nejmenuje Nerudova. Krámky už mají otevřeno. Vcházím do jednoho z nich. Je malý, na stěnách visí fajfky a dýmky. Cítím vůni trouchnivějícího dřeva. Neopovažuji se majitele zeptat, zda zná Jana Nerudu. Odcházím, zbyl po mně jen průvan a možná ještě zděšení. Znovu stojím na ulici, zatímco se na mě řítí kočár. Slyším jen jeho točící se kola. Nemohu se hnout. "Bum! Řach!" sráží mě na zem nějaký mladík. Ležím na zemi a pozoruji pohybující se mraky. Zachránil mě.
Malá Strana žije plným životem, zatím co já znovu vstávám s dlaždicí obtisknutou na zádech. Znovu soustředěn na úkol, se kterým přicházím. Dech parna ovívá Malou Stranu. V dálce vidím muže nesoucí rakev. Jsou veselí. Zpívají! Pijí! Baví se! Zastavuje mě kartářka zvěstujíc mi dlouhý život. Bílá holubice sedá na rakev, čímž na chvíli umlčuje všeobecné veselí. Nedaleko přes ulici přechází muž. Běžím za ním s jistým podezřením.
"Jste Jan Neruda?" ptám se neotřele.
"Jsem," odpovídá sklesle vzor budoucích generací.
"Mohu vás požádat o rozhovor?" nervozitou mi přeskakuje hlas.
"Inu dobrá. Ale proč?" nechápavě se táže Jan Neruda.
"Opravdu milujete Karolínu Světlou?" ptám se netušíc, že je to poslední otázka.
Jan jen klopí zrak k zemi a posmutně odchází skrývajíc za zády dopisy, které zřejmě nese na poštu.
Obloha se zatahuje. První kapky padají na zem. Psi štěkají, zřejmě chtějí déšť zastrašit. Všichni jsou schováni pod svou střechou. Vichr cloumá s nezavřenými okenicemi.
První blesky mi říkají, že je čas se vrátit zpět.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 14.04.2006

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Praha pod vrstvou času aneb Zamilovaný Jan NerudaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­