ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.86
Hodnoceno: 7x Prosím, ohodnoť práci

Po stopách Čapka a na Vojnu

Dne 24.11.2009 se čtvrté ročníky našeho gymnázia vypravily za poznáním života a díla spisovatele Karla Čapka. Jeho památník se nachází nedaleko Dobříše - na Strži, jak své sídlo Čapek pojmenoval a jež získal v roce 1935 jako svatební dar od Václava Palivce. Tady vznikla známá literární díla (např. Cesta na sever, Bílá nemoc, První parta či Matka) a zde přijímal řadu osobností české kultury a politiky (herce Huga Haase, Adinu Mandlovou, novináře Ferdinanda Peroutku aj.).

Ve vile nás mile přivítala paní průvodkyně. Nejprve nás zavedla do bývalého obývacího pokoje, kde jsme zhlédli jediný videozáznam o životě a zálibách Karla Čapka. Poté nás provedla celou vilou. Prohlížení vystavených dokumentů, fotografií, knih a novinových článků doprovázel její zajímavý výklad. Dozvěděli jsme se, že Karel Čapek byl nejen vynikající spisovatel, ale i člověk s mnoha zájmy (zahradničení, etnická hudba, sběratelství, fotografování aj.). Vyprávění historek ze života spisovatele opravdu stálo za vyslechnutí a upoutalo většinu z nás. Po prohlídce domu jsme si ještě prohlédli část zahrady, o kterou Čapek s láskou pečoval. Přestože byla zima, počasí nám celkem přálo a nepršelo.

Z památníku jsme vyrazili k Dobříši. Zde se konala menší přestávka na oddechnutí a stravu. Zámek, který jsme viděli z autobusu, byl velmi hezký.
Pokračovali jsme směrem k Příbrami k "památníku" pracovního tábora Vojna. Nachází se asi 6 kilometrů jižně od Příbrami. Je zde expozice věnovaná obětem komunismu. V minulosti plnit účel tábora nucených prací převážně pro politické vězně nastupujícího komunistického režimu. Vězni byli využívání zejména jako pracovní síla při těžbě uranu v nedalekých dolech. V roce 2001 byl areál tábora vyhlášen kulturní památkou a zpřístupněn veřejnosti. Nabízí návštěvníkům prohlídkovou trasu se zrekonstruovanými budovami s vybavením ve stylu původních staveb. Kromě této trasy jsme také zhlédli video zvané Rudý teror. Celá prohlídka končila v bunkru. Byla to nízká betonová stavba v podzemí. Když v táboře zapršelo, držela se v bunkru voda i několik dní. Jídlo dostával vězeň bunkru jednou za tři dny, takže podmínky pro život byly naprosto otřesné. V areálu se také nacházel "kulturní dům", jakási místnost s hudebními nástroji a "knihovna" (spisy Lenina a Gottwalda). V ubytovacích zařízeních stál stůl a všude podél zdí byly palandy. Také jsme prošli nemocnici.

Exkurze se opravdu zdařila a i ti méně zaujatí si z ní určitě odnesli něco užitečného. Byla dosti poučná.

Nedovedu si představit, co by se mnou bylo, kdybych se v té době dostala do takového vězení. Asi bych nepřežila. Lidé jsou zhýčkaní (a vždy byli), jsou zvyklí na dostatek všeho, a já také. Avšak tábor Vojna byl proti Terezínu úplný "hotel". Byl dost zvláštní pocit jít těmi terezínskými uličkami a mít možnost sáhnout si na věci, jichž se dotýkali lidé, kteří byli týráni a odsouzeni na smrt. Na terezínský tábor a na hřbitov se každým rokem přijede podívat několik tisíc lidí, i když vědí, že toto místo připomíná hrozné události. Nevidí zde žádné senzace, jen minulost, která neustále připomíná, jak lidé dokázali dělat tak hrozné věci. Tábor Vojna byla "umírněnější" verze zla. Přestože zde také umíralo mnoho lidí, nebylo to tolik kolik v Terezíně. Životní podmínky byly o trochu lepší. Lidé nemuseli spát po několika desítkách v malých pokojících a přeci jen té stravy také dostávali o trochu více. V případě, že pracovali na více než 100 %, měli naději alespoň na lepší zacházení a stravu. Přesto jedna hrůza větší než druhá.

Každý člověk by měl určitě tato místa navštívit, aby si uvědomil hodnoty lidského života.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: wewerka, 29.04.2010

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Po stopách Čapka a na VojnuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­