ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

Ceska posta    
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.16
Hodnoceno: 32x Prosím, ohodnoť práci

Pardubice na bruslích

Sportovně založeným občanům města Pardubice nemohla ujít informace o nové sportovní tradici - projížďky na kolečkových bruslích v ulicích města. Za asistence strážníků městské policie a řady dobrovolníků mají příznivci "inlajnů" možnost neohroženě se projet po silnicích, kudy normálně jezdí motorová vozidla.
Tak jsem loni v létě neváhala využít této velice zajímavé příležitosti, inzerované nejen na oficiálních stránkách města Pardubic, kde jsem původně hledala zcela něco jiného.
Byla to jedna z několika společenských akcí toho druhu v tomto roce, která dostala trefný název "Pardubice na bruslích".
I přes skutečnost, že bylo jen pár dní do začátku závodu, začínala mě představa projížďky po neobvyklých místech Pardubic velice zajímat. Pochopitelně, že nejde pří těchto závodech o samotné vítězství, ale o tu úžasnou atmosféru tolika společně naladěných lidí. Organizátory bylo totiž předem odhadováno asi 500 účastníků. Nikdy jsem se ještě nezúčastnila podobné akce a pouhá představa ve mně vyvolávala touhu být u toho.
Na závod jsem si na poslední chvíli vypůjčila od starší sestry kolečkové brusle. Dále jsem si na Internetu zjistila informace od pořadatelů a přečetla si několik článků z předešlých akcí. To již bylo v době, kdy jsem se začínala velice těšit a žila přípravou na následující den. Kromě termínu, místa a času bylo zveřejněno ještě několik dalších informací. Důraz byl kladen na bezpečnost a dbání pokynů pořadatelů a jejich důrazných doporučení. Šlo především o používání ochranných pomůcek. Zvláště pak nutnosti helmy, chráničů a byl i požadavek na červenou barvu svrchní části oblečení. Později jsem se dozvěděla, že šlo o souvislost s barvou dresů pardubických hokejistů při domácích zápasech.
Dále bylo na stránkách několik článků o vzniku této nové sportovní tradice a konkrétní odkazy na pořadatele. Byla zde též informace, že závod se v případě nepříznivého počasí nebude konat a bude odložen nebo zkrácen.
Za dobu trvání této začínající sportovní tradice bylo v ulicích města již vyzkoušeno několik tras různých délek a tudíž i obtížností. Avšak kvůli četným uzávěrám a průběhu rekonstrukcí několika silnic nebyly trasy možná tak rozmanité, jak by bylo ideální. Navzdory tomu se pořadatelé s tímto problémem vypořádali výborně i s ohledem na běžnou silniční dopravu. Ta byla omezena v mezích únosnosti.
Ze začátku jsem vůbec netušila, že toto společenské vyžití je tak úzce spojeno s pardubickým hokejem. Bylo zde několik známých osobností z řad samotného hokejového mužstva i z jiných oblastí.
Bohužel jejich takřka rekreačnímu tempu jsem přesto nestačila a uvolnila jsem tak místo pro nadšené fanoušky z řad mladší mužské generace. Celá trasa byla pořadateli jasně ohraničena a zabezpečena. Na frekventovanějších místech byla lemována reklamami sponzorů.
Celý konvoj se v průběhu jízdy začal prodlužovat a tempo účastníků kleslo podle fyzických zdatností každého jednotlivce. Počáteční prudký rozjezd se u většiny účastníků proměnil v příjemnou projížďku. Ale tu a tam se našel opozdilec deroucí se kvapem kupředu. Pozorovala jsem skupinky, dvojice i jednotlivce vychutnávající si nerušenou jízdu ulicí, která by byla jinak plná dopravních prostředků. Bylo vidět jak si toto privilegium každý dosyta užívá.
S nástupem únavy jsem velice ocenila zdravotní zastávky s občerstvením, kde jsem se nestyděla si na delší chvilku odpočinout a nabrat nový dech.
A jak je tomu i v běžných závodech dáno, nikdo není pořadateli nucen dokončit celou trasu a může si tak délku zkrátit podle vlastních momentálních možností.
Ale i tak se drtivá většina rychleji nebo pomaleji přibližovala k cíli a nevzdávala se bez boje.
Stala jsem se i svědkem několika drobných pádů, jejichž vážnost nevyžadovala lékařskou pomoc. Ale i pro tyto případy se v "roji" závodníků pohybovalo několik mladých zdravotníků na bruslích s první pomocí.
Po projetí účastníků cílem akce sice pokračovala, ale pozvolna utichala. Většina lidí zamířila do svých domovů nebo hasit žízeň do nějaké blízké restaurace.
I vzhledem k uzávěrám a rekonstrukcím několika silnic byla trasa atraktivní a nebylo očividně z řad účastníků výhrad. Celou touto společenskou akcí se od začátku až do konce linula příjemná nálada, živý ruch a pocit z nevšedně stráveného dne. Pár dešťových kapek na začátku závodu nedalo pořadatelům důvod k přerušení akce. Doufejme, že štěstí v podobě příznivého počasí bude provázet in-line bruslaře v Pardubicích i v dalších závodech.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Stepanek.84, 19.04.2006

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Pardubice na bruslíchMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­